Příznaky menopauzy, včetně vynechání menstruace či poslední menstruace, se u každé ženy mohou lišit. Mezi méně známé či méně obvyklé příznaky patří kromě návalů a nočního pocení i následující symptomy. Víte o nich?

Ztráta plnosti prsou

S příchodem menopauzy si některé ženy všimnou, že jejich prsa nejsou tak plná jako dříve, a jejich podprsenky se jim zdají poněkud volnější. Bože, možná si říkáte, ještě tohle k těm všem dalším příznakům. Důvodem je pokles hladiny estrogenů. Není to tedy nic zvláštního, jak by se mohlo zdát. Jen se tím málo žen zabývá.

Zdroj: Youtube

Suchá a svědivá pokožka

Dalším méně známým příznakem je suchá pokožka. Opět můžete vinit svoje vaječníky, že produkují méně estrogenu. „Pro elasticitu potřebujete estrogen. Bez něj může být pokožka napjatá a svědit, zejména v noci, když spíte,“ říká endokrinoložka Lila Schmidt. Co s tím můžete dělat? Každý den si pokožku promazávat hydratačním krémem. Čím mastnější krém, tím lépe.

Kovová chuť v ústech

Tohle je velmi vzácný příznak menopauzy, ale existuje. Některé ženy pociťují bolest nebo pálení na jazyku, rtech a dásních. Můžete také zjistit, že některé potraviny chutnají jinak. A v ústech můžete cítit kovovou chuť. I za ni může kolísání hladiny estrogenů a hormonální nerovnováha. Ta může ovlivnit vaše chuťové pohárky.

Řídnutí vlasů

Všimla jste si někdy, že některé starší ženy, které dřív měly bohatou hřívu, mají po padesátce vlasů méně, a dokonce se mohou tvořit lysá místa? Důvodem je opět pokles estrogenu, proto je pokožka hlavy sušší. Používejte hydratační šampony a kondicionéry a vybírejte si takové značky, které jsou speciálně určené pro řídnoucí vlasy.

Sucho v ústech a problémy se zuby

Menopauza může způsobit i problémy se zuby a dásněmi. Jakmile se totiž sníží hladina estrogenu, celé tělo se začne vysušovat, včetně ústní dutiny. A když máte sucho v ústech, je to ideální příležitost pro bakterie, aby se množily. Ty jsou příčinou zubního kazu a mohou mít vliv i na stav dásní, které mohou ustupovat nebo krvácet. Pravidelně choďte na dentální hygienu a dostatečně pijte (vodu).

Změny tělesného pachu

Voníte sama sobě jinak? Když klesne hladina estrogenu, váš hypotalamus si myslí, že jste přehřátá a způsobuje, že se nadměrně potíte. To může mít samozřejmě za následek nepříjemný tělesný zápach. Abyste tomu předešla, jezte zdravou stravu a praktikujte techniky snižování stresu. Kromě toho noste prodyšné oblečení, častěji se sprchujte a používejte kvalitnější antiperspirant.

Točení hlavy nebo závrať

I to může být způsobeno poklesem hladiny ženských hormonů. Příznaky, jako je točení hlavy, omdlévání, nevolnost nebo závrať, mohou kdykoli přicházet a zase odcházet. Léčba pak závisí na příčině, ale někdy pomůže změna životního stylu, zejména pravidelné cvičení.

Zdroj: vlasta.cz everydayhealth.com

Související články