Problematiku začali blíže zkoumat vědci z Velké Británie, kteří vyzpovídali 4500 žen po menopauze ve věku 50 až 75 let na téma týkající se sexuální aktivity, libida, fungování a spokojenosti. Jeden z výsledků následně ukázal, že přestože 65 % dotázaných žen mělo partnera, pouze 23 % z nich bylo sexuálně aktivních v předchozím měsíci.

Důvody, proč ženy po přechodu nemají sex?

  • zdravotní stav partnera
  • partnerova sexuální dysfunkce
  • vlastní fyzické zdraví
  • příznaky související s menopauzou
  • léky

Mezi další významné důvody, které účastnice studie uváděly, patřily komplexy ze svého těla, nízké sebevědomí, problémy ve vztahu či stres.

„Fyzické i psychické faktory významně ovlivňují sexuální touhu a po přechodu ještě víc," uvádí klinická psycholožka Catalina Lawsin s tím, že snížení hladiny estrogenu a testosteronu vede nejen ke snížení libida, ale souvisí také se suchostí pochvy, návaly horka a změnami v orgasmu.

Ach ta psychika

Podle Lawsin mohou být tyto fyzické změny natolik psychicky náročné a stresující, že mohou vyústit až ve změnu sexuálního cítění i pocitu ženskosti. „Běžným příkladem vzájemného působení psychologických a fyzických faktorů je situace, kdy ženy pociťují bolest při sexu v důsledku vaginální suchosti," tvrdí psycholožka.

Snížený sexuální apetit i celková nespokojenost

„Po zkušenosti s bolestivým pohlavním stykem může být žena při příští předehře napjatá, což bolest ještě zhoršuje, a často to v budoucnu vede k vyhýbání se sexuálním aktivitám." Toto vyhýbání se sexu se následně stane novým zvykem, který udržuje nízké libido, nicméně ženy jsou nespokojené a dochází k napětí v partnerských vztazích.

Chlapi mají viagru, ale co ženy?

Přestože je snižování libida běžná součást stárnutí, a to jak u žen, tak u mužů, nemusí k němu docházet v takové míře. Stačí navštívit lékaře a společně zahájit pátrání po pravé příčině. Zatímco u mužů lze problém částečně řešit zázračnou modrou pilulkou, která se na trhu objevila v roce 1998 a vrátila zpátky do sedla sta tisíce mužů, u žen, přestože bylo vyzkoušeno mnoho léků, nic takového nefunguje. Naštěstí existuje jiný typ komplexnější léčby a psychologické pomoci, které mohou libidu u žen pomoci.

Zdroj: vlasta.cz Sex After Menopause Difficulties (healthline.com)

Související články