1. Je to běh na dlouhou trať

Menopauza nenastane přes noc. Ve skutečnosti začíná perimenopauzou, neboli přípravnou fází, která může trvat roky. Během dní může žena dostat periodu doslova kdykoli. Přechod nastává až tehdy, je-li žena bez měsíčků více než rok.

2. Není to něco, čím si žena je tak projde

Mizerný spánek, změny nálad, návaly horka, zapomínání…S těmito aspekty se potýkají ženy v přechodu. Rozhodně se nejedná o něco, co by se dalo zamlčet a jen tak nad tím mávnout rukou. I přesto všechno jde o zcela přirozenou a nevyhnutelnou věc.

3. Každá žena prožívá menopauzu jinak

Žádná žena a žádný menstruační cyklus nejsou nikdy stejné. Každá máme také jinou úroveň pohodlí. Proto je důležité, aby si muži uvědomili, že i menopauzu bude každá z nás prožívat odlišně.

4. Menopauza není lepší než menstruace

Z mužského pohledu by se mohlo zdát, že pro ženu je vyloženě výhra, když se zbaví onoho pravidelného měsíčního jevu, při němž krvácí z pochvy. Ale zdání klame. Lepší to zdaleka není. A jak si tedy představit menopauzu? Podle mnohých žen je to, jako kdyby demence a puberta měly spolu dítě. Jiné ovšem berou menopauzu jako úlevu.

5. Dochází k fyzickým změnám, které je těžké zvládnout

Bolesti hlavy, vaginální suchost, vypadávání vlasů, návaly horka, mozková mlha, náladovost, pláč, přibírání na váze… To je jen krátký výčet příznaků, s nimiž se ženy v rámci menopauzy musejí potýkat. A nikdo je na ně nepřipraví, přijdou jako blesk z čistého nebe.

6. PMS nezmizí

Ne, předmenstruační syndrom nevymizí společně s krvácením. Náladovost zůstává a naopak může udeřit ještě silněji, v některých případech. Není to totiž krev, která výkyvy nálad způsobuje, ale hormony, které nejsou v rovnováze.

7. Jíst méně a cvičit

Ruku v ruce s menopauzou přichází i zpomalený metabolismus a s ním nevyhnutelný příbytek na váze. Pokud si proto ženy chtějí udržet svou linii i po přechodu, musejí se snažit.

Rady pro pány, jak své ženě v menopauze pomoci:

  • Změny nálad: Pomozte jí překonat změny nálad tím, že pochopíte, že nejsou zaměřeny na vás. Někdy k odlehčení stačí společně sledovat oblíbený televizní pořad, nebo se vydat do lázní.
  • Sex: Tělo vaší ženy se mění. A spolu s ním se může měnit i její sebevědomí, sexuální touha a sexuální potěšení. Buďte proto ochotni o těchto věcech společně mluvit a najděte způsoby, jak ke změnám přistupovat.
  • Tělo: Věk se týká nás všech. Podělte se proto se svojí partnerkou o rozdíly, které vnímáte vy na svém vlastním těle. Bude pro ni cenné vědět, že není jediná, kdo prochází změnami.
  • Sebevědomí: Podporujte ji ve cvičení, pokud se snaží a stojí o to. Stejně tak jí ale dopřejte skvělé jídlo a řekněte jí, že je krásná. Protože je!

Zdroj: vlasta.cz 8 Things Women Want Men to Know About Menopause (healthline.com)

Související články