Možná si kladete otázku, jak je to možné, že máte během menstruace zvýšený hlad a chutě? Mohou za to hormony, které ovlivňují vaše chutě k jídlu. Menstruační cyklus je série přirozených hormonálních a fyziologických změn, kterými prochází každý ženský reprodukční systém. Začíná prvním dnem menstruace a končí den před další menstruací. V průměru trvá menstruační cyklus 28 dnů, ovšem může se pohybovat v rozmezí 21-40 dnů.

Zdroj: Youtube

Hormony ovlivňující chuť k jídlu

Hormony řídí různé změny, ke kterým dochází v těle během menstruačního cyklu. A právě změny v hladinách těchto hormonů mohou ovlivnit to, jak moc se cítíte hladová. Které hormony za vaši nezřídka nezvladatelné chutě můžou?

  • Estrogen: Ve dnech před menstruací začne hladina estrogenu klesat. Estrogen je hormon, který pomáhá zlepšit náladu a potlačit chuť k jídlu. Pokles estrogenu ale naopak chuť k jídlu zvyšuje.
  • Progesteron: Během menstruace hladina progesteronu také klesá, ale zůstává dominantním hormonem ve vašem těle. Progesteron je zodpovědný za stimulaci vaší chuti k jídlu, což způsobuje, že cítíte extra hlad.
  • Kortizol: Stresový hormon, který může ovlivnit vaši chuť k jídlu. Studie z roku 2020 ukázala, že ženy v době menstruace měly vyšší hladinu kortizolu než v době, kdy nemenstruujete. Vysoká hladina kortizolu vede k přejídání a touze po sladkém.

Proč toužíte po sladkém

Bylo prokázáno, že zvýšení a snížení progesteronu a estrogenu zvyšuje chuť zejména na potraviny bohaté na sacharidy a sladké. Ve vaší touze po sladkém sehrává svou roli taky kortizol. Menstruaci provází velmi často řada nepříjemných příznaků, jako je nadýmání, podrážděnost, zvýšená únava, křeče, bolesti hlavy, zad či prsou. Právě konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a sacharidů způsobuje, že tělo uvolňuje více serotoninu (což je neurotransmiter, který pomáhá, abyste se cítila fajn, zvyšuje pocity štěstí a zlepšuje náladu). Není divu, že jste v pokušení sníst hromadu těstovin, talíř hranolků nebo košík chleba.

Jak zvládnout touhu po jídle

Nejdůležitější je, abyste naslouchala svému tělu a v období menstruace se o něj zvýšeně starala. Co všechno vám pomůže zvládat vaše pocity hladu během menses?

  • Vyvážená strava: Snažte se během menstruace zvýšit konzumaci bílkovin, zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků. Naopak zapomeňte (nebo minimalizujte) konzumaci zpracovaných potravin, nasycených tuků, kofeinu, soli a alkoholu. Existuje totiž přímá souvislost mezi tím, co jíte, a hormony, které se v těle uvolňují. Správná strava pomůže udržet pocity hladu na uzdě.
  • Cvičení: Kromě toho, že pohyb je prospěšný pro vaše srdce a další, má i další výhody. Jedna studie zaměřená na stravovací návyky ukázala, že fyzická aktivita je spojená s tím, že se „zdravěji“ rozhodujete o jídle. Ti, kteří byli fyzicky aktivnější, měli tendenci sníst méně smažených jídel a sladkostí. Navíc pravidelné cvičení pomůžete zlepšit i vaši náladu.
  • Jezte pomalu a s rozmyslem: I když budete mít chuť sníst celý balíček chipsů, zkuste to jinak. Vezměte si jen malou misku, dejte do ní chipsů jen trochu, přiklopte ji a odejděte. Pak se vraťte a vychutnejte si každý kousek, pozorně vnímejte chuť, texturu a pak se teprve rozhodněte, jestli chcete víc. Někdy, když si uděláte čas a skutečně pomalu si vychutnáte nějakou dobrotu, může to uspokojit vaše chutě, aniž byste se přecpali a překročili hranice toho, co váš žaludek zvládne.
  • Alternativní svačiny: Zmrzlina nebo donuty se můžou zdát jako super svačina po večeři. Ale pak dojde k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi a budete ještě rozrušenější a podrážděnější. Místo toho volte zdravější varianty, které nezvednou hladinu cukru tak prudce. Třeba jogurt, sýr, ořechy, ovoce nebo celozrnný toast s šunkou.
  • Hydratace: Pijte hodně vody. Spousta žen zaměňuje příznaky dehydratace za hlad. Takže než si dáte další muffin, vypijte velkou sklenici vody a uvidíte, jestli máte pořád hlad.
  • Žádné výčitky: Nedovolte, abyste se kvůli jídlu cítila provinile nebo špatně. Pokud vám během menstruace udělá dobře miska s nějakou dobrotou, dopřejte si ji bez výčitek. Mít menstruaci není pro spoustu žen žádný med a může být vysilující. Poslouchejte svoje tělo, užijte si oblíbená jídla a nepranýřujte se za to.

Zdroj: Vlasta.cz,verywellmind.com

Související články