Nejběžnější typ bolesti prsou je spojen s menstruačním cyklem a je téměř vždy hormonální. Tento typ bolesti se označuje jako cyklická mastalgie, kdy máte pocit, že jsou vaše prsa plnější, těžší a citlivější na dotek než obvykle. Bolest může být nepatrná, nebo naopak tak silná, že nemůžete ani nosit přiléhavé oblečení. Bolest může být jen v jednom prsu, nebo v obou a může vystřelovat až do podpaží.

Zdroj: Youtube

Jak častá je bolest prsou během ovulace?

American Pregnancy Association uvádí citlivost a bolestivost prsou jako sekundární příznak ovulace. To znamená, že ačkoliv se u některých žen tento symptom objevuje, není tak častý jako jiné primární příznaky ovulace (změny cervikální tekutiny či hodnota bazální tělesné teploty).

Jak souvisí bolest prsou s ovulací

Existuje několik hormonů plodnosti, které řídí proces ovulace. Jakmile začnou hladiny těchto hormonů kolísat, mohou způsobit v těle významné fyzické příznaky. Patří k nim následující:

  • Nerovnováha progesteronu a estrogenu během luteální fáze, kdy jsou hladiny progesteronu nižší než hladiny estrogenu
  • Abnormality související s hormonem prolaktinem
  • Stres, který může způsobit celkovou hormonální nerovnováhu

Nejčastější příznaky bolesti prsou

  • Tupá bolest v prsou
  • Bolest v obou bradavkách a kolem nich
  • Bolest v jedné bradavce a kolem ní
  • Celkové otoky prsou
  • Citlivost prsou nebo i v podpaží

Jak si ulevit od bolesti

Pro okamžitou úlevu od bolesti lékaři často doporučují nošení pohodlnější podprsenky s dostatečnou podporou prsou a užívání protizánětlivých léků. Vhodné je taky vyloučit v této době kofein. Pokud míváte často opravdu velké bolesti prsou, je možné zvážit užívání hormonální antikoncepce.

Jak dlouho prsa bolí

Pokud je vaše bolest prsou způsobena hormonálními výkyvy, souvisejícími s ovulací, obvykle začne několik dní před ovulací a skončí, jakmile přestanete ovulovat.

Pozor, nejste těhotná?

Nateklá a bolestivá prsa jsou jeden z nejčastějších příznaků těhotenství. Pokud vás obvykle prsa při ovulaci nebolí, pak byste měla zvážit možnost gravidity. I v případě těhotenství totiž prsa bolí z důvodu kolísajících hormonů. Protože příznaky ovulace a raného těhotenství mohou být podobné, může být někdy těžké určit, co je způsobuje. Pokud se ale bolest prsou objevuje každý měsíc ve stejnou dobu a obvykle se uprostřed cyklu kolem ovulace, je to dobrý indikátor toho, že je bolest způsobena ovulací a ne těhotenstvím. Pokud se bolest objeví v neočekávané době vašeho cyklu, může to být raná známka těhotenství.

Zdroj: vlasta.cz miracare.com hopkinsmedicine.org

Související články