Menstruace. Zná ji každá žena. Jde o přirozený, opakující se, proces trvající zhruba 4 až 5 dní, během něhož ztratíme až 3 polévkové lžíce krve. Určité nepohodlí během menstruace je běžné, s čímž má zkušenosti téměř každá z nás. Zpozornět bychom však měly v případě, kdy pravidelně prožíváme intenzivní až ochromující bolest, která nabourává naše každodenní fungování. Tyto projevy totiž určitě nejsou něco, nad čím bychom měly zavírat oči.

Zdroj: Youtube

Bolestivou menstruaci lze rozdělit na dva typy:

  1. Primární dysmenorea. Začíná brzy po první menstruaci. Často je způsobena prostaglandiny, které se přirozeně vyskytují v těle.
  2. Sekundární dysmenorea. Objeví se v pokročilejším věku a často pramení z reprodukční poruchy.

Křeče, nevolnost i průjem

Bolestivé příznaky se mohou objevit krátce před začátkem menstruace, anebo nás sužují prvních pár dní. Krvácení často doprovázejí křeče v podbřišku, které jsou způsobeny hormony prostaglandiny, jež způsobují kontrakci dělohy, čímž jí pomáhají zbavit se nepotřebné výstelky. Platí pravidlo, čím vyšší je hladina prostaglandinů, tím závažnější jsou křeče. Vysoká hladina těchto hormonu často způsobuje také nevolnost a průjem. Ve chvíli, kdy se prostaglandiny z těla vyplaví, nepříjemné příznaky odezní.

Další možné příčiny menstruačních křečí

  • endometrióza
  • myomy
  • zánětlivé onemocnění pánve
  • cervikální stenóza

Křeče mohou pomoci zmírnit léky proti bolesti, jako je například ibuprofen, ovšem pokud bolest ani po podání léku neodezní, promluvte si se svým lékařem o dalších možnostech.

Bolest hlavy a migréna

Nezřídka se však objevují také bolesti hlavy a migrény. Na vině je hormon estrogen, jehož hladina se těsně před menstruací sníží, což má za následek právě hlavu “na rozskočení”, případně rozostřené vidění. Pokud ucítíte, že se bolest hlavy blíží, na nic nečekejte a zahajte léčbu. Úlevu urychlí dostatečný pitný režim a pobyt v tmavé tiché místnosti.

Otok a bolest prsou

Kolísající hladina hormonu estrogen společně s progesteronem může některým ženám způsobit také bolest, otok, pocit těžkosti a celkovou citlivost prsou. Pokud se tak děje, je opět vhodné poradit se se svým gynekologem. Řešením je hormonální léčba, která menstruační cyklus ustálí a zbaví nepříjemných doprovodných projevů. Prvním krokem je však vyloučení jiného závažného onemocnění.

Jak se mění menstruace během menopauzy?

Během normálního menstruačního cyklu hladiny hormonů estrogenu a progesteronu rostou a klesají v pravidelném cyklu. Ovulace přichází v polovině cyklu a k menstruaci dojde 14 dní poté. Během přechodu však bývá tento pravidelný cyklus narušen – hladiny ženských pohlavních hormonů kolísají, to ovlivňuje ovulaci a vyvolává změny menstruačního cyklu.

Změny menstruačního cyklu v přechodu

  • špinění či krvácení během cyklu
  • změny charakteru krvácení – silnější a delší nebo naopak slabší a kratší krvácení
  • změna délky cyklu – na začátku přechodu je obvyklé zkracování menstruačního cyklu, s blížící se menopauzou se obvykle cyklus prodlužuje
  • postupné vynechávání cyklu, menopauza je potvrzena, pokud je žena bez menstruace 12 měsíců v řadě

Zdroj: vlasta.cz Why Do Periods Hurt? Cramps, Headaches, and Breast Pain (healthline.com)