Metabolický věk je tedy mnohem přesnější ukazatel úrovně vaší kondice. Je určen různými faktory, včetně stravy, fyzické aktivity, kvality spánku či hormonální rovnováhy. Každý z těchto faktorů ovlivňuje, jak efektivně vaše tělo přeměňuje jídlo na energii, což může způsobit, že váš metabolický věk bude nižší nebo vyšší než váš chronologický věk. Které faktory na něj mají vliv?

Strava

Výživa je v případě metabolického věku klíčová. Zejména vyvážený příjem makroživin a mikroživin přímo ovlivňuje, jak efektivně naše tělo přeměňuje potravu na energii. Co tedy naše tělo potřebuje? Zejména proteiny, které jsou nezbytné pro stavbu a opravu tkání. Zapomínat nesmíte ani na tuky pro ukládání energie a sacharidy, které jsou hlavním zdrojem energie. Jídelníček by měl být vyvážený, jíst bychom měli pravidelně (to pomáhá udržet stabilní metabolismus a brání kolísání energetické hladiny).

Zdroj: Youtube

Fyzická aktivita

Bez pohybu to nejde, fyzická aktivita je zásadní pro to, jak tělo spaluje kalorie. Pravidelné cvičení nejen zlepšuje metabolismus, ale pomáhá udržovat i metabolický věk, který může být díky pohybu nižší než chronologický věk. Odborníci doporučují aerobní cvičení, plavání, běh, jízdu na kole, ale také odporový trénink a posilování flexibility, aby byly svaly elastické a klouby pružné. Zapojte do své rutiny i strečink a jógu. Podle studií by se dospělí měli věnovat alespoň 150 minut středně intenzivnímu cvičení nebo 75 minut vysoce intenzivního cvičení týdně.

Hydratace

Voda je životně důležitá, podporuje různé biochemické reakce v těle, usnadňuje vstřebávání živin, trávení a reguluje teplotu. Správná hydratace přímo souvisí s optimální metabolickou funkcí, která ovlivňuje metabolický věk. Nedostatek tekutin může vést k dehydrataci, což zpomalí metabolické procesy a vy budete vypadat starší, než jste. Může to také zhoršit fyzický výkon, soustředěnost i vaši náladu.

Spánek

Dalším důležitým faktorem, který ovlivňuje náš metabolický věk, je spánek. Bez spánku to nejde, podílí se na různých tělesných funkcích, včetně metabolismu. Spánek umožňuje tělu, aby se samo „omlazovalo“, a hraje klíčovou roli v hormonální rovnováze. Dostatek spánku nám také pomáhá udržet energetickou rovnováhu. Když budeme málo a nekvalitně spát, budeme jednoduše vypadat a cítit se starší. Kromě toho nebudeme v dobré náladě, budeme mít horší kognitivní funkce a ani s imunitou to nebude žádná sláva.

Stres

Stres je sice běžnou součástí našeho života, ale záleží na úrovni stresu. Když se z něj stane chronická záležitost, naruší to rovnováhu metabolického systému, což může vést k mnoha zdravotním problémům a samozřejmě i zvýšení metabolického věku. Když se naučíte zvládat stres, vaše tělo vám poděkuje. Zvýšený stres navíc ovlivňuje chutě k jídlu, což může vést k přejídání, nebo naopak nejíte skoro vůbec. Naučte se relaxační techniky, jako je meditace či hluboká dechová cvičení, hýbejte se, spěte, správně jezte, a když to nezvládnete, vyhledejte odbornou pomoc.

Složení těla

Posledním faktorem, který hraje velkou roli v tom, jak staré vaše tělo je, je složení těla, konkrétně podíl tukové a netukové hmoty. Vysoké procento tělesného tuku je často spojováno s vyšším metabolickým věkem v důsledku sníženého metabolismu. Nižší procento tělesného tuku souvisí obecně s nižším metabolickým věkem. Chce to tedy pravidelnou pohybovou aktivitu, stravu bohatou na bílkoviny, vlákninu, zdravé tuky a vitaminy, dostatečnou hydrataci a kvalitní spánek.

Zdroj: vlasta.cz, longevity.technology, healthline.com, nutrisense.io/blog

Související články