Intenzivní, pulzující bolest hlavy, nevolnost, zvracení i extrémní citlivost na světlo a zvuk. Nezabírá nic – jen postel, ticho, tma a spánek. A někdy ani ten ne. Migrenózní záchvat totiž dokáže potrápit i několik dní v kuse, přičemž úleva se dostaví až po lékařském ošetření. Že podobný stav není nic příjemného, si dokáže odvodit asi každý.
Jenže dokud člověk skutečně nezakusí, zač je toho loket, s pochopením se migrenik příliš nesetká. Tím spíš, pokud se migrény objevují klidně i několikrát do měsíce a dotyčnému vážně narušují život. Zde je 6 věcí, kterým porozumí jen chroničtí migrenici. Řadíte se do této skupiny?
1. Světlo je nepřítel
Zkusili jste se někdy podívat přímo do slunce bez slunečních brýlí? Pokud ano, pravděpodobně jste rychle odvrátili zrak a na okamžik dokonce oslepli z toho, jak moc to bylo nepříjemné. Chvíli na to jste pak ve svém vidění mohli zaznamenat velkou černou tečku. A podobné pocity zažívá migrenik, kterému nastupuje záchvat s aurou. Jeho vidění ovšem před začátkem migrény zaplní ne jedna, ale celá řada malých černých teček a klikatých čar. V tuto chvíli už dotyčný obvykle ví, že je zle, a musí ihned jednat.
2. Sluneční brýle jsou vším
I když je venku zataženo, zapomenout si sluneční brýle pro migrenika znamená konec světa. Pokud se totiž nečekaně dostaví záchvat, člověk udělá doslova cokoli, jen aby se vyhnul světlu.
3. Co je to za zápach?
Na nástup migrenózního záchvatu s jistotou upozorní i změna čichového vnímání. Z obyčejných pachů, nad kterými byste se jindy ani nepozastavili, totiž migréna udělá naprosto nesnesitelné. Už jste někdy ucítili závan vůně, ze které se vám okamžitě udělalo špatně a začalo vám tepat ve spáncích? Vítejte v migrenózním světě.
4. Nevolnost přijde a už neodejde
Velmi nepříjemným doprovodným efektem migrén je nevolnost. Nejedná se ale bohužel jen tak o ledajakou nevolnost, kdy se „zbavíte“ všeho, co vás tíží, a je zase dobře. Tyto stavy trvají klidně i několik dní a mohou se průběžně vzdalovat a vracet v různé intenzitě.
5. Omlouvám se, neslyším vás
K rozostřenému a zamlženému vidění se během začínající migrény často přidává i narůstající tlak v hlavě a neschopnost komunikovat. Člověk hůř slyší, zároveň však vyžaduje absolutní klid a ticho, jelikož je citlivý na ostré zvuky.
6. Malátnost
Migrény nenarušují jen zrak, sluch a čich, ale i naši rovnováhu. Pokud totiž dobře nevidíme a neslyšíme, jak se můžeme správně pohybovat? Malátnost je tak dalším znakem migrenózního záchvatu.
Zaručenými spouštěči migrény jsou:
- hormonální změny
- nedostatek spánku nebo naopak příliš mnoho spánku
- hlad
- stres
- silné pachy
- jasná světla
- hlasité zvuky
- potravinářské přísady jako glutamát nebo aspartam
- alkohol
- změny počasí
- vyčerpání
Doporučení:
Abyste lékaři pomohli určit vaše spouštěče, veďte si deník o svých příznacích. Zapište si, co jste dělali těsně před začátkem každé migrény a jak, co a kde jste cítili, když záchvat nastupoval. Při každé návštěvě poté deník se svým lékařem konzultujte.
Pokud cítíte, že migréna najíždí, na nic nečekejte a co nejdříve jí učiňte přítrž vhodným léčivem. Aby se záchvat nerozjel, je potřeba ho podchytit v počátku. Pomoci vám v tom mohou léky na předpis jako je například Sumatriptan nebo Rosemig. Jestliže však nic z toho po ruce nemáte, zkusit můžete sílu volně dostupných tabletek, jako jsou Aspirin nebo Ibuprofen. V každém případě se nebojte prodiskutovat možnosti se svým ošetřujícím lékařem.
Léky ovšem nejsou jediným způsobem, jak zmírnit četnost migrenózních záchvatů. Jakmile totiž identifikujete své spouštěče, předejít bolestem hlavy můžete změnou ve vašem životním stylu.
Jak na to?
- Choďte spát a vstávejte vždy ve stejnou dobu, aby si tělo zvyklo na rutinu.
- Nevynechávejte jídla. Jezte malé porce a svačiny po celý den. Udržujte hladinu cukru v krvi stabilní.
- Během dne pijte dostatek tekutin.
- Cvičte relaxační techniky ke zmírnění stresu. Zkuste hluboké dýchání, jógu, meditaci nebo masáže.
- Vyhněte se vysoce zpracovaným potravinám, kořeněným a aromatickým jídlům, kofeinu, alkoholu a přídavným látkám jako glutamát a aspartam.
Jaké alternativní doplňky zmírňují chronickou migrénu?
- hořčík
- hluchavka
- riboflavin
- koenzym Q10
Zdroj: vlasta.cz 9 Things Only Someone Who Gets Migraines Would Understand (healthline.com) Why Do I Get So Many Headaches? And 8 Other Questions (healthline.com)