Systém péče o lidi s mozkovou mrtvicí je v Česku na velmi vysoké úrovni a dokáže zachránit lidi, kteří by ještě před několika málo desetiletími neměli šanci. Buď by nepřežili vůbec, nebo jen s těžkým doživotním postižením. Aby však byla taková pomoc účinná, musí přijít velmi rychle, což se však ne vždy stane – například nedávný britský výzkum ukázal, že mezi prvními projevy mrtvice a voláním záchranky uplyne v průměru hodina a půl.

U nás to může být podobné, i když se povědomí o tom, jak zásadní je okamžitý lékařský zásah, zvyšuje. Stále je však podle lékařů hodně lidí, kteří netuší, jak se mrtvice projevuje – poznat to neumí 70 procent Čechů, a tak se postiženým nedostává včasné pomoci.

„Čas je u cévní mozkové příhody klíčový. Často říkáme, že by lidé měli do nemocnice dorazit ideálně do 90 minut od prvních příznaků, ale platí, že čím dříve, tím lépe. S přibývajícím časem se zvyšuje pravděpodobnost, že se takový pacient bude potýkat s následky,“ říká docent Aleš Tomek, primář neurologické kliniky z pražské nemocnice v Motole. Rozhodně není dobrý nápad čekat například do rána, zda se člověk z potíží nevyspí.

VIDEO: Jak poznat mrtvici? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Když vidíte tohle, na nic nečekejte

Tohle jsou tři projevy mrtvice, přičemž každý z nich je možné považovat za dostatečně varovný pro to, abyste vytočili číslo 155.

Ochrnutí půlky obličeje – typicky může jít o spadlý koutek coby důsledek ochrnutí půlky obličeje, člověk se nedokáže usmát, mrkat, a pokud se napije, může mu tekutina vytékat ven z úst.

Ochablá paže – člověk nedokáže zvednout paže a udržet je kvůli slabosti nahoře, může jít také o necitlivost jedné ruky.

Problémy s řečí – člověk nedokáže mluvit nebo mluví zmateně.

Nevěřte tomu, že mrtvice vypadá jako ve filmu, kdy se člověk zjevně bolestně zhroutí. „V 85 procentech případů mrtvice nebolí, a proto lidé její projevy podceňují. Při pozdní reakci ale zanechává vážné následky nebo končí i úmrtím,“ řekla Hana Maršálková, specialistka na zvyšování zdravotní gramotnosti z brněnské Fakultní nemocnice u Svaté Anny.

Příznaky si podle ní lze zapamatovat i podle anglického slova FAST neboli „rychle“: F (face – tvář) – spadlý ústní koutek, A (arm – ruka) – nehybná paže, S (speak – mluvit) – potíže s řečí, T (time – čas) – nutné ihned volat 155.

Příznaků může být ještě více, příznačné pro ně je, že se objevují bez jakoby zničehonic. Mezi ty další patří například slabost nebo necitlivost na jedné straně těla (včetně nohy), náhlá ztráta zraku nebo rozmazané vidění na jedno nebo obě oči, náhlé potíže s myšlením či náhlá silná bolest hlavy, závratě nebo to, že člověk zničehonic spadne.

Je také dobré vědět, že mrtvice většinou nevypadá nijak dramaticky a může nastat kdykoli, bez jakéhokoli předchozího psychického nebo fyzického vypětí, třeba během klidného hovoru nebo odpoledního odpočinku.

Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejčastěji postihuje lidi starší sedmdesáti let, ale riziko stoupá už po padesátce, o hodně vyšší ho mají lidé s hypertenzí a diabetici. Ročně ji utrpí zhruba 23 500 lidí, ženy o něco častěji.

Zdroj: vlasta.cz, thesun.co.uk, stroke.org.uk, casjemozek.cz