Na odpočinek a regeneraci není radno zapomínat. Spánek může ovšem způsobit i nemalé hádky ve vztazích - zvláště, když má jeden z partnerů pocit, že se ten druhý jen válí, zatímco on plní svědomitě úkoly a stará se o domácnost. Těmi, kdo si na kanapi na chvilku „zavřou oči“, bývají častěji muži. Podle studie provedené vědci z Duke University se však ukázalo, že větší potřebu spánku by přitom měly mít ženy. A rozhodně to nijak nesouvisí s tím, že by pracovaly více než muži, nebo se přes den snadněji unavily.

Proč ženy potřebují více spánku než muži?

1. Ženský mozek funguje jinak než mužský

Věda ukazuje, že v mnoha ohledech je ženský mozek složitější a funguje jinak než mozek mužských protějšků. Ženy během dne zapojují větší část mozku než pánové, jelikož plní více úkolů. To je důvod, proč dámy potřebují přes noc více času na relaxaci a zotavení a jejich potřeba spánku je větší.

2. Ženy mají často nabitější program

Bohužel stále žijeme v patriarchálním systému, kde ženy svůj čas a energii dělí do role matky, manželky, milenky, hospodyně, pracující osoby a v neposlední řadě i někoho, kdo se k tomu všemu ze všech sil snaží urvat si sem tam čas i na své koníčky. To je na jednoho jediného člověka spousta práce a odpovědnosti, což je nesmírně vyčerpávající. I to je důvod, proč ženy potřebují více času, aby se nabily a odpočinuly si.

3. Ženy procházejí četnými hormonálními změnami

Dalším důvodem, proč ženy potřebují více spánku než muži, je to, že jejich tělo prochází neustálými hormonálními změnami a výkyvy, jako menstruace, těhotenství a menopauza, což je pro organismus samo o sobě náročné. Málokterý muž si dokáže představit fyzickou bolest a nepohodlí, se kterými se ženy musejí každý měsíc v rámci periody potýkat. I kvůli hormonálním změnám jsou ženy náchylnější k rozvoji deprese a úzkostí.

Kolik hodin by měly ženy spát?

Zatímco průměrnému dospělému člověku postačí 7-8 hodin spánku, ženy potřebují celých 9 hodin. A podle výzkumu Harvardské univerzity tohoto cíle až 60 % z nás nedosahuje. Málo spánku pak často souvisí s podrážděností, takže jsou ženy v životě i méně šťastné.

Zdroj: vlasta.cz Why Women Need More Sleep Than Men | YourTango

Související články