Vlastní příčina nadýmání je docela prozaická. V našem trávicím traktu se tvoří plyn, přičemž se to může projevit i zvenčí – kvůli nadýmání nám může být například těsnější oblečení.

Někdy se však břicho zvětšuje i z jiných důvodů, větší ho mají třeba ženy před menstruací, ale tam bývá příčinou zadržování vody. Podobně jako v případě, že si člověk dopřeje přemíru slaného jídla – přebytečné tekutiny se mohou projevit, na rozdíl od břicha nafouklého plyny, i na váze.

Zdroj: Youtube

K nadýmání patří také pocit tlaku v břiše, bolest břicha, častá plynatost nebo říhání a trochu paradoxně také kručení v žaludku. Pokud něčím podobným trpíte často a nemůžete to vysvětlit vášní pro nadýmavé potraviny, stojí za to problém řešit – může za ním být i zdravotní příčina.

Takže jaké jsou důvody nadýmání krom toho, že se občas přejíme, hltáme nebo si dopřejeme příliš mnoho květáku? A jak se s nimi vypořádat?

1.     Syndrom dráždivého tračníku

Trpí jím v různé intenzitě až dvacet procent lidí, většinou jde o ženy mladší padesáti let. Mezi příznaky kromě nadýmání patří křeče, bolesti břicha, průjem nebo zácpa. Do velké míry souvisí s psychickou nepohodou. Zmírnit projevy může také užívání některých trávicích enzymů.

2.     Rozhozené střevní bakterie

Mikrobiom, bakterie žijící v našich střevech, mají zásadní vliv na naše celkové tělesné zdraví, včetně spánku, mozkových funkcí, nálady. Nadměrné pití alkoholu nebo konzumace příliš velkého množství průmyslově zpracovaných potravin mohou přispět k tomu, že naše střevní bakterie nebudou v rovnováze, což se často projevuje právě nadýmáním. Kromě kvalitní stravy má smysl i užívání probiotik.

3.     Bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO)

I tahle potíž souvisí s poruchou bakteriální rovnováhy, konkrétně tady jde o přemnožení bakterií v tenkém střevě, kvůli čemuž se vytváří více plynu a může to rovněž ovlivnit vstřebávání živin. Často se vyskytuje u lidí, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku. „Protože příznaky jsou lehce zaměnitelné s jiným onemocněním trávicího traktu, lidé obvykle projdou kompletním vyšetřením včetně gastroskopie a kolonoskopie, kde se však nic nezjistí. Když SIBO odhalíme a nasadíme správná antibiotika, 6 z 10 pacientů se uzdraví hned v prvním kole léčby. Zcela se vyléčí 19 z 20 nemocných,“ říká lékařka Zdislava Vaníčková z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze. SIBO se diagnostikuje pomocí dechového testu.

4.     Nedostatek trávicích enzymů

Lidský organismus si umí tvořit trávicí enzymy, které pomáhají rozložit přijaté sacharidy, bílkoviny a tuky a využít energii z nich, zároveň jsou nezbytné pro vstřebávání živin. Pokud jich máte málo, můžete je přijímat ve formě potravinových doplňků.

5.     Přemíra průmyslově zpracovaných potravin

Možná už jste si všimli, že když máte nedostatek času a jíte jen nějaká hotová jídla, trápí vás nadýmání častěji. Nemusí to přitom být kvůli stresu. Vysoce průmyslově zpracované potraviny jednak obsahují příliš mnoho soli, a proto kvůli nim zadržujete vodu, ale navíc v nich je mnoho přidaného cukru, který vám může rozhodit bakteriální flóru ve střevech. Krom toho obsahují často umělá sladidla, která rovněž způsobují nadýmání.

6.     Celiakie

Lidé s celiakií nedokážou trávit lepek, odhalit lehčí formy nemoci je někdy těžké, protože dotyčného třeba ani nenapadne, že by se ho tato diagnóza mohla týkat. Mezi symptomy patří nadýmání, průjem, zácpa, plynatost, páchnoucí stolice, nevolnost a zvracení spolu s bolestmi břicha. Diagnostikuje se pomocí krevního testu.

7.     Potravinová intolerance

Někteří lidé například nesnesou mléčný cukr neboli laktózu, což vede k průjmu, plynatosti a nadýmání, stejně jako nesnášenlivost jiných potravin. Řešením je vynechat je, protože jinak hrozí zhoršování celkového stavu.

8.     Zácpa

Zácpa je definována jako méně než tři stolice týdně nebo stolice, které jsou tvrdé, suché s obtížným vyprazdňováním. A je to jedna z častých příčin nadýmání, protože pokud se stolice nedostane z našeho těla včas, bakterie v ní kvasí a výsledkem je plynatost a nadýmání. Bude to chtít zvýšení příjmu vlákniny, více tekutin a větší fyzickou aktivitu.

9.     Reflux

O refluxu mluvíme, pokud se žaludeční šťávy dostávají zpátky do jícnu, projevem bývá třeba pálení žáhy. Občas se to stane každému, pokud je to časté, může jít o gastroezofageální refluxní chorobu, mezi jejíž další příznaky patří nadýmání, bolest na hrudi, říhání, nevolnost a další. Lékař je může zmírnit pomocí předepsaných léků.

10. Stres

Stres je jednou z nejčastějších příčin nadýmání – můžete si třeba všimnout, že pokud vás stresuje práce, trápí vás zažívací potíže během týdne, ale o víkendu nikoliv. Stres mimo jiné způsobuje, že se nám tvoří méně slin a méně žaludeční kyseliny, klesá také produkce trávicích enzymů. Má smysl myslet na odpočinek, dostatečný příjem tekutin a pravidelnost v jídle.

Zdroj: vlasta.cz, medicalnewstoday.com, healthline.com, uvn.cz

Související články