Pokud jste nikdy nezažily ten pocit, když vás znenadání začnou škrtit kalhoty, cítíte se přeplnění a břicho máte tvrdé, nafouklé jako balonek, pak jste velcí šťastlivci! Nadýmání neboli plynatost, tedy zadržování plynů ve střevech, je totiž celkem běžná nesnáz. Přesto se jí většina snaží vyvarovat. Pokud víte, že vás čeká důležitá událost, a chcete mít břicho ploché, pak doporučujeme následující:

Zdroj: Youtube

Na které potraviny si dát pozor

Nejčastěji nadýmání způsobuje brukvovitá zelenina jako brokolice, zelí, kapusta nebo květák. Známé „problémovky“ jsou také luštěniny. Abyste se problému vyhnuli, můžete je v daný den buď nejíst, nebo zmírnit jejich dopad. Luštěniny se vyplatí nechat den předem namočené. Druhou cestou je konzumovat tyto potraviny spolu s bylinkami, které naopak trávení prospívají. Patří mezi ně koriandr, tymián, bazalka, majoránka nebo saturejka. Doporučuje se také omezit konzumaci soli a umělých sladidel.

Myslete na stravovací kulturu

Často je nadýmání způsobeno tím, že hltáte a v zásadě polykáte vzduch. Takže jezte pomalu, nespěchejte, každé sousto důkladně rozžvýkejte. Omezte také pití při jídle, protože tím nevědomky tlumíte působení trávicích šťáv. Důležitý je také čas po jídle, kdy je nejlepší zařadit aspoň 15minutovou procházku, která zamezí, aby vaše trávicí mechanismy polevily.

Co dělat, když už skoro lítáte?

Pokud už máte břicho jako balon, nemůžete mít jistotu, že večer zachráníte. Ale zkusit to můžete. V první řadě pomůže pohyb. Dejte si svižnou procházku, proběhněte se, výborně funguje i jóga. Všechna tato cvičení totiž zvyšují pohyb střev, a tím pádem trávení mohou nakopnout. Vsadit můžete také na „záchranné“ bylinné čaje, zejména fenykl, který můžete podpořit kmínem a anýzem. Pomáhá také heřmánek a máta.

Pokud zrovna nejste doma, kde byste si mohli připravovat výluhy, masírovat břicho a cvičit jógu, zkuste zdánlivě obyčejnou vodu s vymačkanou citronovou šťávou. Pomáhá z těla odstranit sodík, díky čemuž vám může břicho splasknout. Zařadit můžete také čerstvý zázvor, který pořádně rozkousáte. Jeho konzumace totiž podporuje uvolnění trávicích svalů, což také mnohdy bývá poslední záchrana. Za zmínku stojí i volně prodejné léky, zejména ty, které obsahují látku simetikon charakteristickou protipěnivými vlastnostmi.  

Zdroj: vlasta.cz youtube.cz

Související články