Dožíváme se čím dál vyššího věku, ale bohužel to neznamená, že se ho dožíváme ve zdraví. Některé neduhy začínáme cítit mnohem dřív, než mají nějaký fatální dopad, ale už tehdy může být problém s tím něco udělat. Civilizační choroby jsou spojené s nezdravými kily navíc, nedostatkem pohybu, stresem a špatným jídelníčkem. Nejlepší výsledky mají ti, kdo se snaží zapracovat na všech problematických složkách, jenže co když začne být pohyb problémem?
„Potřeboval jsem shodit, ale pohyb jsem neudýchal, vyčerpával mě a můj stav se tím ještě zhoršoval,“ vzpomíná dnes šedesátiletý Josef na dobu, kdy mu lékaři diagnostikovali srdeční selhání. Důvod, proč k němu došlo, lékaři neznají, protože obvyklé rizikové faktory u pacienta neodhalili. Nekouřil, alkohol pil příležitostně, neprodělal závažné onemocnění, žil běžným životem lidí své generace a jediné, co mu lékaři mohli vytknout, bylo pár kilo navíc. Jeho stav byl nakonec tak vážný, že mu lékaři transplantovali srdce. Když bylo jasné, že se zákrok povedl a pan Josef se může vrátit k běžnému životu, dostal za úkol ta kila navíc shodit. A tak se dostal k elektrokolům.
„Doktoři mi ho sice sami nedoporučili, ale když jsem jim řekl, že jsem si ho koupil a jezdím na něm, pochválili mě,“ směje se nadšený cyklista, který na elektrokola nedá dopustit. Vyjmenovává tři důvody, proč se e-cyklistika stala jeho koníčkem.
Je to sport, ale není třeba skvělá kondice
Život s transplantovaným srdcem vyžaduje od pacientů dobrou disciplínu. Musí si hlídat životosprávu, držet kila na uzdě a trénovat kardiovaskulární systém. Nehodí se krátké intenzivní aktivity, ale spíš ty dlouhé a pravidelné, což je doporučení ideální vlastně pro každého, komu už není dvacet. „Pokud si dobře vyberete, v nabídce jsou i kola, která chvíli jedou, i když nešlapete – hodí se to třeba do prudkého kopce, když už vám nestačí síly,“ prozrazuje Josef. Dodává, že ve svých letech už musí dávat pozor i na své klouby, pro které je cyklistika naprosto ideální, narozdíl třeba od běhu.
Vydržíte déle
Pro hubnutí nebo držení kil na uzdě je důležité zůstat u pohybové aktivity déle než 20 minut. „Kdybych šel běhat, nevydržím ani těch 20 minut. Na kole bych se udržel, ale na elektrokole jedu hodinu a čtvrt a vůbec o tom nevím,“ libuje si Josef. Díky tomu se mu podařilo zhubnout pár kilo a výrazně zlepšit kondičku.
Podíváte se na nová místa
Tím, že na elektrokole vydrží i netrénovaný člověk výrazně déle než při jiné sportovní aktivitě, se prodlužuje i vzdálenost, kterou dokáže zvládnout. Problémem přestanou být i kopce. „My se dnes i s manželkou dostaneme na místa, kam dřív vyjeli jen mladí sportovci. Je to úžasné!“ chválí si svou nově objevenou vášeň muž po transplantaci srdce.
Pomoc i pro psychiku
Podobná zdravotní omezení se nevyhýbají ani kovaným sportovcům. „Můj táta jezdil celý život na kole, ať se dělo, co se dělo. Jenže na stará kolena musel na operaci kyčle a nezvládal to, co dřív. Nedalo se s ním vydržet!“ popisuje čtyřicátnice Iva. Lékaři pacientovi cyklistiku schválili, ale jezdit jen tak „rehabilitačně“ ho nebavilo. Tehdy se rodina domluvila a tatínek našel pod stromečkem elektrokolo. „Sice brblal, že snad takový dědek ještě není, ale když už to bylo doma, šanci mu dal,“ směje se Iva.
Do roka už kupovali elektrokolo i mamince a pár se teď vydává na cyklovýlety po celé republice: „Mamka si to nemůže vynachválit, kolo měla vždycky ráda, ale s tátou jezdit nechtěla. Vždycky jel napřed a jakmile ho dohnala, už zase šlapal dál. Teď jsou to prostě cykloparťáci.“ Mimochodem mamince elektrokolo schválili lékaři také: měla problém s osteoporózou a kostem pohyb nejen svědčí, ale tím, že dali přednost dlouhým výletům před zdoláváním kopců a hor, vyhnula se i zraněním, která si jinak z výšlapů vozila z drobných karambolů.
Za některé zdravotní komplikace si můžeme, jiné neovlivníme. Přesto si ale můžeme vybrat, jak se s nimi popasujeme. Doma na gauči vzdycháním, že je všechno proti nám, nebo to zkusíme vzít do svých rukou? Pan Josef má jednu radu: „Při výběru elektrokola se svěřte do rukou odborníkovi a nesnažte se jen šetřit. Řekněte mu, co od kola čekáte, kam budete jezdit, co s ním potřebujete dělat. To nejlevnější kolo vás může přijít i dost draho, když se to nepotká s tím, co se hodí pro vás.“
Kolik kiláků jsi ujel ty?
Padesátiletá Eva trpí cukrovkou a že je v případě této diagnózy pohyb důležitý, je známá věc. Fyzická aktivita snižuje hladinu cukru v krvi. „Mám zánovní elektrokolo už 8 let a využívám ho hlavně k cestám do práce a zpět. Vždy se těším na novou cyklosezónu, protože nebudu muset jezdit MHD nebo autem. Na kole totiž přijedu do práce s úsměvem na tváři. Setkávám se s názorem, že když jezdím na elektrokole, tak se vlastně nehýbu. Není to tak, elektrokolo mi pomůže do kopců, takže se po příjezdu nemusím sprchovat a můžu jet v podstatě „normálně“ oblečená. Ale pohyb to je. Šlapat musím, jinak motor nefunguje. Najezdím přes 100 km měsíčně. Takže se všech pochybovačů ptám: „Kolik kiláků jsi ujel dnes ty?“ Eva má malé skládací elektrokolo s nižším rámem, takže na něm může jezdit i v sukni a vejde se s ním do výtahu. „Dobíjím ho v práci a doma parkuju v garáži."
text: Dominika Rýparová a Alena Něměčková