Žluté, bledé či lámavé nehty: Upozorňují na stres nebo vážné nemoci

Ivana Ašenbrenerová | 13. 2. 2023

Hledáte nějaké vodítko o vašem zdravotním stavu? Podívejte se na svoje nehty. Jsou totiž skvělým ukazatelem určitých zdravotních problémů. Věnujte pozornost nejen barvě, ale taky struktuře či změnám v okolí nehtů. Cokoli, co nevypadá normálně, byste měli řešit s dermatologem.

Pohledem samozřejmě můžete něco málo odhadnout, ale vždy je vhodné ještě navštívit odborníka, který kromě viditelných symptomů vezme v úvahu i další faktory. Co všechno můžou změny na nehtech signalizovat? A které barvy nehtů by vás měly varovat?

Zdroj: Youtube

Stres

Stres a nehty spolu úzce souvisí, podobně jako vlasy vám můžou začít vypadávat, když jste v období stresu, mohou podobné příznaky vykazovat i nehty. Stres se na nehtech nejčastěji projeví jako čáry ze strany na stranu.

Psoriáza

Psoriáza neboli lupénka je poměrně časté kožní onemocnění, které je charakteristické šupinatými a červenými skvrnami. Může také ovlivnit nehty na rukou i nohou. Jak říká dermatoložka Christine Poblete-Lopez, máte-li na nehtu žlutočervené zabarvení, je lepší poradit se s dermatologem. Psoriáza se může projevit také důlky na nehtové ploténce či se mohou objevit takzvané Beauovy linie, což je příčné linie, které se táhnou ze strany na stranu. Stejně tak černé čáry mohou znamenat psoriázu.

Tajemství šťastného života je jednoduché: Stačí dobré vztahy a zdraví
Zdraví

Tajemství šťastného života je jednoduché: Stačí dobré vztahy a zdraví

Onemocnění ledvin

Některé změny na nehtech mohou naznačovat akutní nebo chronické onemocnění ledvin. Zbystřit byste měli v případě, že máte na nehtech Beauovy linie, bílé pruhy či skvrny, případně jsou nehty najednou vroubkované. Tomuto stavu se říká koilonychie, kdy jsou nehty často ve tvaru lžíce.

Potravinové pasti: 10 zrádných potravin. Zaplašte chutě a pozor na hlad. Pizza to nevyřeší
Zdraví

Potravinové pasti: 10 zrádných potravin. Zaplašte chutě a pozor na hlad. Pizza to nevyřeší

Darierova choroba

Jde o vzácnou genetickou poruchu a je velmi těžké ji diagnostikovat. Projevuje se tmavými až tmavofialovými stroupky a krustami na kůži. U většiny lidí se taky objevují na nehtech jako široké, bílé nebo načervenalé pruhy, které se táhnou od kutikuly až ke konečkům. Nehty bývají také výrazně křehčí a lámavé.

Imunita se tvoří ve střevech: Jak na domácí fermentaci a přípravu zdravého kimchi
Zdraví

Imunita se tvoří ve střevech: Jak na domácí fermentaci a přípravu zdravého kimchi

Problémy se štítnou žlázou

Máte-li zvýšenou funkci štítné žlázy, mohou vám padat vlasy a řídnout. Pokožka je suchá a chladná a vaše nehty se mohou třepit či lámat. Pokud zatím o tom, že byste měli potíže se štítnou žlázou, nevíte, je dobré nechat si ji vyšetřit.

Nepiju alkohol, choroba jater se mě netýká. Omyl… Játra jsou ale magický orgán
Zdraví

Nepiju alkohol, choroba jater se mě netýká. Omyl… Játra jsou ale magický orgán

Dermatomykóza

Mykóza kůže a nehtů je infekční onemocnění, které je způsobeno houbami, především dermatofyty nebo kvasinkami. Projevuje se mimo jiné třepením a praskáním nehtů většinou v kombinaci s nažloutlým odstínem. K nákaze houbami může docházet při zvýšené konzumaci cukrů, které oslabují imunitu těla vůči plísňovým onemocněním. Infekce houbami je velmi nepříjemná a špatně se léčí. Náchylnost k onemocnění stoupá také s věkem.

Melanom

Rakovina kůže se může projevit také jiným zabarvení nehtů. Jak říká dermatoložka Poblete-Lopez, obvykle jde o tmavé čáry pod nehtem. Tyto černé čáry mohou být benigní mateřská znaménka nebo melanomy. Jakmile se vám objeví na konečcích nehtu hnědé zabarvení, měli byste to konzultovat s dermatologem. Zvláště pokud se změna barvy objeví jen na nehtu jednoho prstu.

Med nad zlato: Denně lžička medu na imunitu, pms i lepší spánek
Zdraví

Med nad zlato: Denně lžička medu na imunitu, pms i lepší spánek

Srdeční problémy

Jsou-li vaše nehty namodralé, může to znamenat, že má tělo nedostatek kyslíku. To může znamenat nějaký plicní problém nebo problémy se srdcem. V případě kyslíku si pořiďte domácí oxymetr, kterým se měří saturace (okysličení krve).

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/ss/slideshow-nails-and-health, https://health.clevelandclinic.org/6-things-your-nails-say-about-your-health/

Tagy houby nehty nemoc