Viníkem není jen únava, ale také genetické dispozice, věk, stres či nedostatečný pitný režim. Jak říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic, kůže v oblasti očí je velmi jemná, pod jejím povrchem je spousta drobných cévek, které propouštějí krevní barvivo. „To je pak příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti očí. To se projevuje právě tmavou až modro-šedou barvou,“ říká lékař. Co dalšího může být příčinou kruhů pod očima?

Související články

Alergie

Alergické reakce a suchost očí mohou vyvolat tmavé kruhy pod očima. Jakmile dojde k alergické reakci, tělo začne uvolňovat takzvané histaminy, aby pomohlo tělu bojovat s vetřelci v podobě alergenů. To způsobuje řadu příznaků, včetně slzení, svědění, zarudnutí a oteklých očí. Histaminy ale taky způsobují, že se vaše krevní cévy rozšiřují a stávají se viditelnějšími pod kůží. Alergie zvyšuje „touhu“ škrabat si svědící pokožku i kolem očí, což může způsobit, že vám popraskají krevní cévy právě pod očima a výsledkem jsou tmavé kruhy.

Anémie

Anémie je stav, kdy jsou hladiny červených krvinek nižší než normálně. To může vést k únavě, slabosti, dušnosti i závratím. Máte-li anémii, můžete si také všimnout, že je vaše pokožka bledší než obvykle, což zvýrazňuje i tmavé kruhy pod očima. Máte-li tedy tmavé kruhy pod očima a víte, že jste neponocovala a nejsou žádné jiné důvody, nechte si lékařem zkontrolovat hladinu železa v krvi. Jezte dostatek listové zeleniny, mléčných výrobků a ovoce.

Související články

Nutriční nedostatek

Tmavé kruhy pod očima mohou být způsobeny také špatnou výživou. Zdravá a výživná strava s dostatek vitaminů, především A, C, K a E může pomoci zbavit se jich.

Onemocnění jater

Tmavé kruhy pod očima můžou také signalizovat dysfunkci jater v důsledku různých onemocnění. Zejména se to týká lidí, u nich je funkce jater dlouhodobě narušena. Až 20 procent osob s onemocněním jater má velmi často tmavé kruhy pod očima. Důležité je včas navštívit lékaře a zaměřit se na léčbu. Nutná je změna jídelníčku a také pohybová aktivita. Dopřejte svým játrům dostatek živin, především bílkovin, aby se mohly jaterní buňky regenerovat. Přidejte do jídelníčku více masa, vajec a mléčných výrobků.

Nepravidelná menstruace

Náchylné k tvorbě tmavých kruhů pod očima jsou ženy s nadměrným menstruačním i nepravidelným krvácením. Na ztmavnutí kůže může mít vliv i těhotenství a hormonální změny, například v menopauze.

Související články

Onemocnění ledvin

Tmavé kruhy pod očima mohou také signalizovat potíže s ledvinami. Slabé ledviny vedou k tmavé a suché pokožce. Stejně tak může být příčinou takzvaná nadledvinová únava. Nadledvinky jsou malé žlázy, které se nacházejí v horní části ledvin a které produkují hormony, řídící rovnováhu elektrolytů. Ty ovládají metabolismus a vytvářejí i pohlavní hormony.

Onemocnění žaludku

Máte-li tmavé kruhy pod očima, může to být příznak problémů se žaludkem. Lidé s chronickou gastritidou mají dlouhodobě narušené trávicí a vstřebávací funkce a v žaludku je neustále přítomný zánět. Jako prevence chronické gastritidy je vhodná vyvážená strava a dostatek denní aktivity. Nevhodná jsou příliš těžká a tučná jídla.

Jak se zbavit kruhů pod očima

Nejdůležitější je zdravý životní styl, který zahrnuje následující:

  • Minimalizovat stres a dostatek odpočinku.
  • Nepřejídat se a jíst pomalu. Zkuste třeba všímavé jedení, které pracuje na principu mindfulness.
  • Neponocujte a snažte se o kvalitní spánek.
  • Pravidelně se hýbejte. Podle jedné studie je ideální prevencí jóga, obecně má pak pozitivní vliv na stav pokožky ájúrvédský životní styl.
  • Tmavé kruhy můžete redukovat přikládáním čerstvého ovoce či zeleniny na pokožku. Nejvhodnější jsou okurky, rajčata, jogurt či brambory.
  • Používejte kosmetiku s peptidy, vitaminem E, případně kofeinem. U krémů ale nečekejte zázrak do druhého dne, efekt se obvykle projeví až za několik měsíců.
  • Někdy však změna životního stylu nestačí, zvláště pokud jsou vaše „pytle“ pod očima geneticky podmíněné. Pak jsou na místě i některé metody takzvané estetické dermatologie, jako je třeba mezoterapie, kdy se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. „Výsledek obvykle přetrvává šest až dvanáct měsíců,“ říká dermatolog Jan Kučera.
  • Na propadné oční okolí dobře zabírají injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Ta je tělu vlastní a efekt vydrží i několik měsíců.
  • Pokud se kruhy pod očima objevily náhled a přidají se další symptomy, jako je únava, změny v chuti k jídlu a podobně, je lepší navštívit lékaře.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com/health/dark-circle-under-eyes vinmec.com/en/news/health-news/healthy-lifestyle/dark-eye-circles-are-a-symptom-of-what-disease

Související články