Co je to dna?

Jedná se o poměrně časté metabolické onemocnění, které je způsobeno poruchou metabolismu kyseliny močové. Ta vzniká v lidském těle jako konečný produkt rozkladu kyseliny nukleové, jež se ve formě drobných krystalků ukládá v kloubech a dalších vnitřních orgánech, čímž je následně poškozuje.

Zdroj: Youtube

Dně se říká také nemoc králů a bohatých lidí, jelikož tito lidé nikdy neměli nouzi o dobré a nezdravé jídlo a pití. Dna je však nemoc, která postihuje ženy a muže všech věkových kategorií bez ohledu na to, jaká je jejich finanční situace.

Příznaky dny

Příznaky přicházejí pozvolna. Projevují se především náhlými ranními a nočními bolestmi kloubů, především na prstech u nohou. Není ale ničím výjimečné, že se nemoc projeví i na rukách, kotnících nebo kolenech.

Pro dnu je typické, že postižená část kloubu je zarudlá, oteklá a velmi citlivá na dotek. Pokožka je napnutá a člověk má pocit, že mu kůže doslova hoří. Po několika dnech či týdnech se začne otok zmenšovat a bolest ustupovat. Nemoc však stále zůstává. Tyto příznaky může doprovázet horečka, zimnice a celková malátnost. To znamená, že nemoc už přechází do chronického stadia a je třeba ji urychleně začít léčit.

Příčiny dny

Dna se neobjevuje jen tak. Většinou se projeví v důsledku stresu, operačního zákroku či změny pitného režimu nebo stravy. Dle vědeckých výzkumů bylo ale zjištěno, že dna je především dědičné onemocnění, které postihuje nejen ženy, ale i muže mezi 40. až 50. rokem života. Nejvíce ohroženou skupinou lidí jsou cukrovkáři nebo jedinci s vysokým krevním tlakem. Projevy dny však můžeme pozorovat i na základě našeho životního stylu a stravy.

K rizikovým faktorům, které mohou dnu způsobit, patří:

  1. Nadměrná konzumace potravin bohatých na bílkoviny
  2. Nadměrná konzumace alkoholu
  3. Nedostatečný pitný režim
  4. Nedostatek pohybu
  5. Dlouhodobé užívání některých léků, například diuretik (na odvádění tekutin z organismu)
  6. Terapie maligních onemocnění (chemoterapie i léčba ozářením)
  7. Ledvinová nedostatečnost

Jak se dna léčí?

V první řadě je potřeba zjistit, jak vysoká je hladina kyseliny močové v krvi. Vyšetření je nutné doplnit o RTG kloubu a USG močového ústrojí. Následuje léčba, která obnáší především přísnou dietu a změnu životního stylu. Vyhnout byste se měli pití alkoholu. Do jídelníčku se doporučuje zařadit čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, brambory, mrkev, celer a mléčné výrobky. Alespoň jednou týdně je vhodné si dopřát odlehčený den plný zeleniny a ovocných šťáv. Doporučuje se celkově odlehčit organismus. A klíčový je také pohyb. Každý den je vhodná alespoň dvacetiminutová procházka.

Zdroje: vlasta.cz, vědecká studie, healthline, medicalnewstoday

Související články