Nespoléhejte na to, že případné potíže s ledvinami vyčtete z barvy svojí moči. To je jen jeden z příznaků a paradoxně se tu dlouho nemusí ukázat nic. Typické příznaky vypadají úplně jinak.

Většina z nich se může vyskytovat i při jiných zdravotních potížích. Pokud se objevují výjimečně a jen jednotlivě, nejspíš s ledvinami nic nemáte. Pokud jich však pozorujete delší dobu a míváte jich více najednou, je na místě zpozornět a nechat si ledviny vyšetřit. Jde například o déletrvající únavu, celkovou slabost, svalové křeče, ale také třeba potíže s pamětí či závratěmi. Diagnóza selhání ledvin se obvykle stanovuje na základě krevních testů a měřením parametrů jako kreatinin a rychlost glomerulární filtrace.
Podívejte se na podrobný přehled potíží, které dohromady mohou ukazovat na potíže s ledvinami.

Zdroj: Youtube

1. Neustálá únava

Ledviny filtrují krev a zbavují tělo zplodin metabolismu, které se posléze vyloučí močí ven. Avšak když nefungují správně, mohou se v těle hromadit toxiny, důsledkem čehož je třeba neobvyklá únava a pocit vyčerpání absolutně neodpovídající vynaložené námaze. Krom toho je správná funkce ledvin důležitá kvůli tvorbě hormonu podílejícího se na tvorbě červených krvinek – pokud jich máte málo, chybí svalům i mozku kyslík.

„Vždy když se jedná o nevysvětlitelnou únavu u člověka nad šedesát let, nemělo by se zapomínat na chronické onemocnění ledvin. Lidé v tomto věku by určitě neměli zanedbávat pravidelné preventivní prohlídky u svého praktického lékaře,“ doporučuje Tomáš Zahradníček, primář dialyzačního střediska Fresenius Medical Care v Pardubicích. Podle něj se díky tomu může člověku včas dostat léčby, která ho sice chronického onemocnění ledvin nezbaví, ale o mnoho let oddálí třeba nutnost chodit na dialýzu.
Pozor, nenechte se zmást různými takzvanými detoxikačními dietami, které slibují, že zbaví tělo toxinů – je to nebezpečný nesmysl.

2. Oteklý obličej, ruce i nohy

Pokud ledviny dostatečně nezbavují tělo sodíku, způsobuje to zvýšení zadržování tekutin v těle a následné otoky – týkat se to může zejména nohou včetně kotníků, ale i rukou nebo obličeje. Příznačné je, pokud se přidají i otok kolem očí.

3. Svalové křeče

Křeče v nohách a jinde mohou být známkou špatné funkce ledvin. Je to důsledek toho, že tělo kvůli chronické nedostatečnosti tohoto párového orgánu nedokáže dobře hospodařit s minerály a má potíže se správnou hladinou sodíku, vápníku, draslíku a dalších elektrolytů, což může narušit fungování vašich svalů a nervů.

4. Svědění kůže

Kůže může svědit rovněž kvůli tomu, že ledviny nestíhají filtrovat z krve zplodiny metabolismu, výsledkem může být krom svědění i nespecifická vyrážka. Mezi příznaky ukazující na problémy s ledvinami patří i suchá pokožka, s kterou člověk dříve problémy nemíval – částečně se tak děje se zvyšujícím se věkem, ale suchou a svědivou pokožku může mít na svědomí i fakt, že tělo nemá v rovnováze potřebné minerály.

5. Dušnost

Když člověk trpí onemocněním ledvin, nevytváří se mu dostatek hormonu zvaného erytropoetin, který mimo jiné ovládá tvorbu červených krvinek. Pokud jich máte málo, můžete být anemičtí a může vás trápit dušnost. K ní přispívá i to, že se ve vašem těle hromadí tekutiny. Můžete mít občas problém popadnout dech, zvláště vleže.

6. Zhoršení paměti

Jakmile ledviny dostatečně nefiltrují odpad z těla, toxiny mohou ovlivnit i mozek, spolu s nedostatkem kyslíku. Můžete pociťovat závratě a mít problémy s koncentrací a pamětí. Pokud jsou na tom ledviny hodně špatně, může být člověk zmatený natolik, že mu budou činit potíže i jednoduché a běžné činnosti.

7. Potíže se spánkem

Podle studií dost možná existuje souvislost mezi spánkovou apnoe a chronickým onemocněním ledvin, které orgán poškozuje a časem může vést k jejich selhání ledvin.
Jde zřejmě o oboustrannou vzájemnou souvislost. Spánková apnoe, kvůli níž člověk během spánku trpí opakovanými krátkými zástavami dechu, může přispět k poškození ledvin tím, že snižuje přívod kyslíku do těla. A naopak, chronické potíže s ledvinami mohou narušovat spánek například kvůli hromadění toxinů v těle včetně mozku.

8. Nechutenství, zápach z úst

Onemocnění ledvin může způsobit nevolnost nebo zvracení a narušit trávení, výsledkem čehož bývá mimo jiné ztráta chuti k jídlu a následné hubnutí. Roli může hrát i to, že kvůli nedostatečnému filtrování krve mívá jídlo kovovou nebo jinou pachuť. Člověka mlže začít také trápit zápach z úst, protože se v těle hromadí močovina a další dusíkaté zplodiny.

9. Pěnivá, hnědá nebo krvavá moč

Zpěněná moč bývá důsledkem toho, že v moči je mnoho bílkovin, což může ukazovat na potíže s ledvinami. Stejně tak tmavá nebo naopak velmi světlá moč, obojí může bát nicméně způsobeno i špatným pitným režimem. Špatná funkce ledvin může také způsobit únik krve do moči.

Související články