Pokud plánujete těhotenství, je dobré poradit se nejen s gynekologem, ale také s dietologem nebo výživovým poradcem. Změny ve vaší stravě mohou mít totiž zásadní vliv na plodnost. Ano, čtete správně.
Na alkohol zapomeňte
Neexistuje žádné přijatelné množství alkoholu, které by pozitivně ovlivňovalo snahu o početí. To platí pro všechny druhy alkoholu, ať už jde o pivo, víno, nebo něco silnějšího. Rada odborníků na zdraví zní, abyste se mu vyhýbali úplně. V těhotenství je konzumace alkoholu naprosté tabu. O návykových látkách samozřejmě nemůže být řeč.
Rostlinná strava
Výsledky ukázaly, že konzumace bílkovin rostlinného původu namísto bílkovin živočišného původu je spojena s více než o 50 % nižším rizikem ovulační neplodnosti. Studie se zabývala stravou 18 555 žen, které se po dobu osmi let snažily otěhotnět nebo se jim otěhotnět podařilo. Je možné, že plodnosti prospívá bohatá rostlinná strava. Výzkumníci z Harvard School of Public Health provedli na toto téma studii, která teorii skutečně potvrzuje.
Zdravé tuky
Prospěšné je také zvýšené množství zdravých tuků. Transmastné kyseliny jsou naopak spojeny s vyšším rizikem neplodnosti. Tyto tuky se vyskytují v potravinách, jako je margarín, koblihy, smažené a zpracované výrobky. Zdravé tuky jsou ty, které se nacházejí v potravinách, jako jsou ořechy, semena, losos, avokádo a olivový olej.
Pozor na masožravce
Ve studii provedené v roce 2015 u párů podstupujících IVF měla spotřeba masa u mužů měřitelný vliv na míru oplodnění. Muži, kteří jedli málo masa, měli až 82% šanci na početí se svou partnerkou. Konzumace drůbeže a ryb má pozitivní vliv na plodnost. Muži, kteří jedli tučné maso, uzeniny, slaninu apod., měli pouze 54% šanci, že jejich partnerka otěhotní.
Držte spolu
Podle jedné studie z University of Queensland v Austrálii strava mužů silně ovlivňovala i stravu žen, čímž nepřímo ovlivňovala také dítě. Zdá se tedy, že stravování páru by mělo být bráno jako celek. Změny ve stravování by měl pár řešit společně jako tým. Tradičně se diskutuje o tom, které potraviny mohou podpořit plodnost žen. V poslední době se však diskuse více zaměřuje na mužskou plodnost.
Kyselina listová
Bylo prokázáno, že kyselina listová snižuje riziko vrozených vady mozku dítěte a rozštěpu páteře. Užívat by se měla před těhotenstvím a během něj. Kyselina listová je ve skutečnosti tak důležitá pro vývoj zdravého plodu, že americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje všem ženám v reprodukčním věku užívat 400 mg denně.
Zdroj: vlasta.cz bbc.com starsinsider.com