Noční pocení je nepříjemné, protože narušuje kvalitu spánku. Ne vždy souvisí s horkem nebo tím, že jste se až moc oblékli. Pokud se potíte v noci často, pak může jít o závažný problém, který je potřeba řešit s lékařem. Co všechno může noční pocení signalizovat?
Hyperhidróza
Hyperhidróza je porucha spojená s nadměrným pocením, která se vyznačuje nadměrným vylučováním potu. V takovém případě se nezvykle potíte i v noci, když spíte. Obvykle postihuje určité části těla, jako jsou dlaně, chodidla, podpaží a hlava. Potíže byste měli řešit s dermatologem, který vám může předepsat speciální deodoranty nebo doporučit i botoxové injekce, které blokují potní žlázy.
VIDEO: Jak se zbavit nadměrného pocení přírodní cestou, podívejte se.
Noční můry
Jde o silné prožitky, které jsou spojené se strachem a úzkostí. Obvykle je spouštějí psychické problémy, jako jsou úzkosti a deprese, ale i špatná strava. Pokud se u vás vyskytnou, spustí takzvaný „sympatický nával“, známý jako reakce bojuj nebo uteč. To může vést k nadměrnému pocení. Máte-li noční můry, určitě si promluvte s lékařem, abyste pochopili hlavní příčinu.
Infekce
Noční pocení může také znamenat, že vaše tělo bojuje s infekcí. Infekce obecně souvisejí se změnami tělesné teploty, které způsobují horečku a pocení.
Hormonální změny
Jednou z největších hormonálních změn, které mohou způsobit nadměrné noční pocení, je menopauza. V tomto období dochází ke kolísání hladiny estrogenu, což způsobuje návaly horka i ve spánku. Pocení se může objevit i u těhotných nebo menstruujících žen, kdy hormonální výkyvy vedou k nočnímu pocení.
Nervozita
Zvýšené pocení může být příznakem úzkosti. Stresové hormony zvyšují výdej energie a uvolňuje se pot, který snižuje tělesnou teplotu. Pokud se cítíte před spaním napjatí nebo neklidní, zkuste se uklidnit, abyste zmírnili stres.
Antidepresiva
Některé druhy antidepresiv mohou způsobit reakci, která souvisí s vaší hladinou adrenalinu, a vést k pocení. Poraďte se se svým lékařem o tom, zda změnit medikaci, nebo užívat jiné léky, které „zklidňují“ výdej adrenalinu.
Reflux jícnu
Pálení žáhy, pocit pálení na hrudi – tak se projevuje refluxní choroba. Je to stav, kdy se opakovaně vracejí žaludeční šťávy do jícnu, což vyvolává nepříjemné pálení žáhy. U některých lidí může reflux vyvolat nadměrné pocení a noční pálení žáhy.
Nádor nadledvinek
Noční pocení může být příznakem i vzácného nádoru v nadledvinkách – feochromocytomu. Obvykle jde o benigní nádory. Mezi hlavní příznaky patří kromě pocení také bolesti hlavy a tachykardie.
Hypertyreóza
V případě nediagnostikované hypertyreózy můžete trpět nadměrným nočním pocením. Jde o nadměrnou činnost štítné žlázy, kdy tento orgán produkuje více hormonů, než tělo potřebuje. Mezi další příznaky patří svalová slabost, změny nálad nebo stálý pocit hladu.
Hypoglykemie
Hypoglykemie nastává, když hladina cukru v krvi klesne moc nízko. To může způsobit různé příznaky, jako jsou závratě, zmatenost, a dokonce i noční pocení. K tomu může dojít i tehdy, když užíváte léky na cukrovku, proto je nutné probrat to s lékařem.
Zdroj: vlasta.cz, starsinsider.com, webmd.com, medparkhospital.com