Nevhodné stravovací a pohybové zvyklosti spolu se snadným přístupem k nekvalitnímu jídlu představují hlavní překážku v boji s nadbytečnými kilogramy. Jak však naznačují někteří odborníci, řešení této situace nesmí být ponecháno pouze na dětech. Jejich rodiče jim musejí být vzorem. Nutná je především změna v celé rodině, a to od rodičů, sourozenců až po prarodiče.

Zdroj: Youtube

V tomto směru mohou být velmi nápomocné a užitečné nově vznikající rodinné kurzy, které učí děti i jejich rodiče, jak vést zdravější život. Na tuto problematiku poukazují experti v souvislosti se Světovým dnem obezity, jenž se každoročně koná 4. března. Podle odborníků však někteří rodiče nepoznají, že má jejich dítě zdravotní problém, jiní ho zase vidět nechtějí. Jak lze s tímto pracovat?

Vždy musejí chtít především rodiče

„Terapie obezity u dětí se neobejde bez spolupráce rodičů. Největším kamenem úrazu je to, že rodiče dětí s obezitou jsou většinou také ‚nadměrní‘, takže to nevidí jako problém. Rodič je pro potomka vzorem, a když nedělá nic sám se sebou, nedělá to ani dítě. Proto je vždy potřeba pracovat i s rodiči a příbuznými, kteří s dětmi žijí,“ prozradila PhDr. Iva Málková, psycholožka a zakladatelka kurzů zdravého hubnutí, jimiž prošly za více než 30 let existence desítky tisíc lidí.

Podle dostupných informací jsou děti trpící obezitou v kolektivu méně oblíbené, ostatní se s nimi nechtějí bavit, a dokonce je i zvýšená pravděpodobnost, že se stanou terčem šikany.

„Běžně se setkáváme s tím, že rodiče vědí, co by měli dělat – jednoduše řečeno jíst zdravěji a více se hýbat –, avšak mají problémy s aplikací těchto zásad do každodenního života. Naším cílem je pomoci jim transformovat jejich domácnost do zdravějšího prostředí,“ popisuje Málková.

Mezi primární faktory vedoucí k nárůstu obezity u dětí patří hlavně markantní úbytek celkové fyzické aktivity a lehký přístup k potravinám a nápojům s vysokým obsahem kalorií.

Děti jídlem velmi často zahánějí nudu

Podle odborníků je důležité, aby i samotné děti věděly, co je pro jejich zdraví správné, a co nikoliv. „Dětem se věnujeme po stránce výživy, pohybu a psychiky. Učíme je například, jak si nastavit správný jídelní a pohybový režim, které potraviny jsou vhodné a které je potřeba omezit, přičemž žádné potraviny nezakazujeme. Také je motivujeme k pohybu a společně k němu hledáme cestu. V oblasti psychiky se například snažíme rozluštit podněty, které vedou děti k přejídání či k nadměrné konzumaci sladkostí, a učíme je, jak jim nepodlehnout,“ popisuje Lenka Štěchová, pedagožka a lektorka kurzů zdravého hubnutí.

Dle všeho mnohé děti podléhají špatným návykům, jako je například nepravidelné stravování nebo nedostatečná pozornost věnovaná samotnému jídlu, především v ten moment, kdy souběžně s jídlem sledují televizi nebo používají mobilní telefon.

Některé děti dokonce zajídají nudu pomocí snadno dostupných a viditelně umístěných potravin v domácnosti. Podle expertů počet dětí trpících nadváhou nebo obezitou v České republice strmě stoupá.

Zdroj: Vlasta.cz, Boehringer Ingelheim, Hravě žij zdravě, STOB

Související články