Opary jsou malé puchýřky, které se objevují, když je tělo ve stresu, například když máte horečku. Viníkem je oslabená imunita. Nejčastěji se bolavé puchýřky objevují na rtech, kde se velice špatně hojí, ale mohou se vyskytnout také kdekoli na obličeji, uvnitř nosu nebo na genitáliích. Tento typ straší především těhotné ženy. Jak lze jeho tvorbě předejít a jak ho léčit?

Dva typy herpesu

Existují dva typy viru herpes simplex: herpes simplex virus 1 (HSV-1) a herpes simplex virus 2 (HSV-2). První je zodpovědný za tvorbu oparů ve tváři, ten druhý způsobuje velmi nepříjemný genitální herpes. Oba typy se šíří velmi rychle, a navzájem se dokonce mohou střídat. Tento virus způsobuje rovněž encefalitidu a meningitidu. Existuje však ještě třetí typ, herpes virus zoster způsobující pásový opar nebo plané neštovice.

Zdroj: Youtube

Když se virus dostane jednou do těla, už tam zůstane a vyčkává na svou chvíli. Někdy se však nemusí vůbec rozvinout. U nemoci rozeznáváme dvě etapy.

  • Vyskytne se v batolecím věku a poté zůstává v těle celoživotně.
  • Objeví se mezi 14. a 20. rokem života, v době, kdy začíná sexuální aktivita. Potom se virus „odebere ke spánku“ a čeká na příležitost, kdy bude organismus v oslabení.

Průběh nemoci:

Herpes v obličeji

Pro včasnou léčbu je nejdůležitější brzké odhalení symptomů. Dva až pět dní od nákazy můžete pocítit příznaky, jako je brnění, svědění a pálení v místě bujení oparu (např. ret). Druhou fází je zarudnutí místa a výsev drobných puchýřků. Ve třetí fázi začínají infekční bolestivé vřídky praskat, tím se mohou i šířit. V poslední fázi se ranka zaceluje, hojí se a tvoří se stroupek. Zejména na rtech může stroupek opakovaně praskat a krvácet.

Genitální herpes

HSV-2 se vyskytuje pouze v dolní polovině těla. Intimní opar je vysoce infekční, přenáší se pohlavně, dotykem nebo infikovanými věcmi, jako je třeba ručník. Stoprocentní ochrana neexistuje a rozhodně se není radno spoléhat na ochranu s použitím kondomu. Projevy jsou velice nepříjemné. V první fázi se objevuje pálení, svědění a zarudnutí sliznice, genitálií, konečníku nebo vnitřní strany stehen. Po pár hodinách lze již vidět puchýřky a vřídky. Můžete pociťovat únavu a malátnost, výjimkou není ani teplota a zduřelé uzliny.

Příčiny oparů

Stres, únava a vyčerpání jsou otevřenou branou do našeho organismu. A nedostatek spánku, vitaminů a špatná životospráva v kombinaci s alkoholem jsou pak přímými spolupachateli. Vliv na vznik oparu může mít i přílišné slunění a nedostatek tekutin. Velmi důležité je také se zamyslet nad svými hygienickými návyky, protože ty jsou podstatným tématem nejen u příčiny, ale především u léčby a prevence.

Jak léčit opar

Nekomplikovaný herpes se zhojí cca do 10 dnů. Léčbu lze urychlit antivirotiky, která zároveň tlumí bolest. Používají se mastičky s obsahem acyclovirů, ty fungují v počáteční fázi, kdy je opar nevyvinutý. Zásadní je puchýřky nedrbat a neškrábat, protože by se infekce rozšířila na větší plochu. Pokud opar nezmizí do 14 dnů, určitě vyhledejte lékaře, který doporučí další léčbu.

Velice efektivně ovšem funguje i mnoho přírodních receptů a postupů. Většinou se jedná o domácí obklady a ručně vyrobené masti. Léčbu se doporučuje kombinovat s vitaminy řady B 12, C, D a také zinkem a selenem. Pro urychlení hojení se přidává aminokyselina L-lysin a oblíbená echinacea (třepatka), která podporuje imunitu.

Přírodní léčba

Přírodními antivirotiky a antibiotiky, která lze použít na obklad, jsou česnek, kokosový olej a zázvor. Další osvědčené zbraně jsou med kanuka, meduňka lékařská, proskurník lékařský nebo kostival lékařský.

TIP: Česnek můžete nakrájet na tenké plátky a ty přímo přikládat na postižené místo. Stejně tak lze používat i zázvor. Kokosový olej lze vyzkoušet vnitřně i zevně. Výborně pomáhá odvar yzopu lékařského – nakapejte na kosmetický tamponek a přiložte.

Obklad ze zeleného čaje

Pokud vás vřídek velmi bolí nebo svědí, pomáhá sáček zeleného čaje, který přelijete vodou na 80 stupňů a následně ho dáte chladit do mrazáku. Ledový obklad pak přikládejte na bolavé místo.

Obklad z droždí

Klasické droždí smíchejte s trochou vody a umíchejte kašičku. Tou pak potřete pupínek. Droždí pomůže puchýřku vyschnout a díky vitaminu B se opar rychleji zhojí.

Jak zabránit šíření infekce

  • Hygiena – mytí rukou mýdlem s antibakteriálním účinkem, dezinfekce zdravotnickým gelem.
  • Vlastní ručník – vždy mějte svůj vlastní ručník na obličej a extra osušku na tělo.
  • Vyhněte se koupališti, slunci, soláriu a sauně. Vynechte na chvíli i sport.
  • Nepoužívejte make-up a jiná líčidla. Za prvé je potřeba, aby vaše pokožka dýchala a mohla se hojit, za druhé byste si kontaminovali svou kosmetiku.
  • Sexuální půst. Bohužel opary se šíří jak líbáním, tak pohlavním stykem.

Prevence

Psychická pohoda a harmonie jsou základem boje proti viru herpes. Vaše strava by měla být zdravá a bohatá na ovoce a zeleninu. A to v průběhu celého roku, nikoli jen v době nemoci. Jezte pouze libové maso ideálně v bio kvalitě. Odborníci doporučují vyhýbat se cukrům, bílému pečivu, alkoholu, fastfoodům a sladidlům s dochucovadly. Perte dostatečně často ručníky i povlečení. Nepijte po nikom ze stejné sklenice a myjte si pravidelně ruce. Udržujte v čistotě také svou kosmetickou taštičku. Nevěřili byste, kolik bakterií se nachází na vašich nevypraných houbičkách a štětcích.

Zdroj: vlasta.com healthylife.com pleva.cz

Související články