Chrání a regeneruje buňky

Aktivní složkou ostropestřce je silymarin, který působí jako antioxidant tím, že snižuje produkci volných radikálů a zabraňuje navázání toxinů na jaterní buňky. Výzkumy ukazují, že rostlina pomáhá zmírnit příznaky onemocnění jater, jako je cirhóza, zbytnění jater či rakovina. Velmi prospěšný je ostropestřec v případě otravy houbami, i ta totiž může vést k poškození a selhání jater.

Zdroj: Youtube

Pozor na vedlejší účinky

Obecně je bezpečné užívat ostropestřec pouze v doporučených dávkách. Ve vyšších dávkách může vyvolat nevolnost, plynatost, průjem či ztrátu chuti k jídlu. Někdo si stěžuje také na bolest hlavy nebo svědění.

Ostropestřec mariánský může způsobit dokonce alergickou reakci, zvláště pokud jste alergičtí na rostliny patřící do stejné skupiny, jako jsou ambrózie, sedmikrásky, měsíčky a chryzantémy. Máte-li cukrovku, měli byste se o vhodnosti užívání nejprve poradit s lékařem, ostropestřec může snižovat hladinu cukru v krvi.

Užívání se nedoporučuje ani pacientům potýkajícím se s rakovinu prsu, dělohy, vaječníků, endometriózou nebo děložními myomy. Ostropestřec totiž může napodobovat estrogen. Pokud jste těhotná nebo kojíte, o užívání se raději poraďte s lékařem.

Zrádná kombinace s léky

Ostropestřec ovšem může ovlivnit i to, jak některé léky, které užíváte, fungují. A to například léčiva na diabetes, léky na ředění krve (warfarin), diazepam či určité druhy antibiotik.

Jak se ostropestřec užívá

Ostropestřec lze pořídit ve formě prášku, kapslí, tablet nebo tekutého extraktu. Z prášku můžete připravit čaj, přidat do smoothie nebo rozmíchat ve vodě. Drcený ostropestřec se obvykle užívá několikrát denně rozpuštěný ve vodě, a to dlouhodobě. Při ozdravné jaterní kúře neočekávejte okamžitý efekt. Záleží totiž i na tom, v jaké formě ostropestřec užíváte. Pokud si budete dělat jen nálev nebo odvar, do těla se tolik účinných látek nedostane. Doporučuje se užívat ho ráno nalačno, před obědem nebo před spaním. A ještě jedna rada, bylinka by neměla přijít do kontaktu s kovem.

Zdroj: vlasta.cz webmd.com healthline.com

Související články