K otokům dolních končetin dochází proto, že tělo zadržuje vodu. To může způsobit otoky nejen nohou, ale i rukou a obličeje. Často k tomu dochází například po dlouhé cestě autem nebo letadlem, nebo když dlouho stojíte. Některé ženy mají nateklé nohy v období kolem menstruace. Otoky obvykle samy odezní, ale někdy je potřeba zpozornět, protože příčinou mohou být zdravotní problémy, jako je například nízká hladina bílkovin, onemocnění ledvin či jater. V horším případě to je známka srdečního selhávání.

Zdroj: Youtube

1. Zranění

Pokud zakopnete nebo špatně došlápnete, může vám otéct noha. To může signalizovat zlomeninu nebo podvrtnutí. Vaše noha a kotník pravděpodobně otečou, protože krev se „snaží“ rychle dostat do oblasti, aby ji pomohla vyléčit. Určitě zajděte na chirurgii.

2. Těhotenství

V těhotenství spoustě žen otékají nohy, a je to přirozená součást gravidity. Ženské tělo v těhotenství zadržuje více vody. Horší to bývá na konci těhotenství, nebo po delším stání. Obvykle to neznamená větší problém pro matku ani pro dítě, ale je to nepříjemné. Když se nevejdete do žádných bot, je to spíše k vzteku. Ale po porodu se vše spraví.

3. Preeklampsie

Zatímco spousta budoucích maminek má oteklé nohy, pokud se k otoku ale přidá ještě bolest hlavy, nevolnost, potíže s dýcháním nebo bolest břicha, může to být známka preeklampsie. Jedná se o vážný stav, který se objevuje až po 20. týdnu těhotenství a je spojen s vysokým krevním tlakem. Může poškodit játra nebo ledviny a pokud se neléčí, může být nebezpečný a těhotnou dokonce ohrozit na životě.

4. Lymfedém

Lymfedém je stav, kdy jsou lymfatické uzliny, které jsou součástí imunitního systému, poškozeny nebo odstraněny (například během léčby rakoviny). V důsledku toho se tělo méně zbavuje tekutin, což může vést k otokům paží, nohou a chodidel. Může také vzniknout v důsledku poškození lymfatických cév nebo jiných abnormalit v lymfatickém systému. Jednou z možností léčby je nošení kompresních punčoch, cvičení a lymfatické masáže.

5. Chronická žilní nedostatečnost

Jde o onemocnění postihující žilní systém dolních končetin. Označuje neschopnost žilně-svalové pumpy dolních končetin dostatečně odčerpat krev k srdci. Důsledkem je městnání v žilním systému. Nejčastěji se projevuje křečovými žilami a mohou se objevit i otoky. To se zhoršuje s věkem nebo při dlouhém stání či sezení.

6. Srdeční selhání

Když srdce nepumpuje krev tak, jak by mělo a krev neproudí správným směrem, může se vracet zpět do nohou a chodidel a způsobit otoky. Při srdečním selhávání může být nepříjemné ležet rovně na zádech, srdce může bít rychleji nebo v neobvyklém rytmu a můžete mít problém s dechem. Pokud zaznamenáte tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

7. Nemoc ledvin

Vaše ledviny jsou taková čistička, která filtruje odpad z krve. Pokud nefungují ledviny správně, například kvůli cukrovce nebo vysokému krevnímu tlaku, ve vaší krvi může zůstat příliš mnoho sodíku. Kvůli sodíku pak tělo zadržuje více vody, než by mělo a dochází k otokům nohou a kotníků.

Zdroj: vlasta.cz medicalnewstoday.com

Související články