Zadržování tekutin

K otoku prstů často dochází, když se tělesné tekutiny shromažďují v tkáních nebo kloubech. Někdy může být nateklý třeba váš malíček. Nebo najednou nemůžete sundat prstýnek z prsteníčku. Jedním z viníků může být slané jídlo, které obsahuje vysoký podíl sodíku. Tělo se pak jeho míru snaží koncentrovat vodou, kterou v sobě zadržuje. To ale obvykle není důvod k obavám. Vliv na zadržování vody mohou mít také některé léky, typicky antidepresiva, antikoncepce nebo léky na vysoký tlak. Jindy ale mohou vaše oteklé prsty a ruce signalizovat zdravotní problém, jako jsou nemoci ledvin, srdce nebo jater. V takovém případě je třeba obrátit se na lékaře.

Cvičení a teplo

Vaše srdce, plíce a svaly potřebují kyslík, když cvičíte, protože se zahřívají. Vytrvalostní cvičení zvyšuje průtok krve, aby splnily zvýšené požadavky těla na kyslík. To vede k tomu, že malé krevní cévy se rozšiřují a začnou vám otékat prsty, protože průtok krve směřujte pryč z vašich prstů. Něco podobného se stane, když jste venku v horkém počasí. Aby se tělo ochladilo, krevní cévy ve vaší pokožce „nabobtnají“, aby se teplo dostalo na povrch. To je úplně normální a není třeba panikařit.

Zdroj: Youtube

Zranění

Prsty vám mohou natékat, když dojde k zranění, například když máte natržený vaz nebo si vymknete prst či si poraníte šlachu na ruce. Pokud zranění není příliš vážné, postačí obvykle led, odpočinek a volně prodejný lék proti bolesti. Otok by měl brzo zmizet sám.

Infekce

Existuje několik infekcí, které mohou způsobit oteklé prsty. Patří k nim například herpetická infekce, která vyvolává malé, oteklé a krvavé puchýřky na prstech, nebo infekce v nehtové části, kterou způsobují bakterie či houby. Infekce prstů se mohou rozšířit do jiných částí těla, pokud je včas nezačnete léčit.

Artritida

Revmatoidní artritida (RA) postihuje výstelku kloubů a způsobuje otoky, bolest a ztuhlost. Příznaky se často objevují nejprve v kloubech rukou. Revmatoidní artritida obvykle postihuje obě ruce. Otoky připomínající klobásu na prstech rukou může způsobit psoriáza. Oba tyto typy artritidy jsou vážné a bez léčby mohou poškodit klouby.

Dna

Tato „nemoc králů“, jak se jí říká, kdysi většinou postihovala osoby, které si mohly dovolit konzumovat hodně masa, mořských plodů a alkoholu. Dnes může dna postihnout v podstatě kohokoli. Způsobuje extrémní bolest a otok, obvykle na palci u nohy. Otoky se ale mohou objevit i na prstech rukou. Příčinou je zvýšené množství kyseliny močové v krvi. Na otoky v tomto případě pomohou léky proti bolesti, a především úprava jídelníčku.

Nemocné ledviny

Ledviny jsou taková čistička a zbavují tělo odpadu a přebytečných tekutin. Jedním z prvních příznaků, že s ledvinami není něco v pořádku, jsou právě otoky prstů, nohou a okolí očí. Máte-li cukrovku nebo vysoký krevní tlak, máte vyšší pravděpodobnost, že budete mít potíže s ledvinami. Hlídejte se, abyste ochránili ledviny nebo zabránili zhoršení onemocnění.

Těhotenství

Když jste těhotná, můžete očekávat oteklé prsty, kotníky a chodidla. Ale náhlé otoky, zejména na rukách a v obličeji, mohou signalizovat preeklampsii. To je nebezpečný stav, který se projevuje vysokým krevním tlakem a objevuje se v druhé polovině těhotenství. Vzácně se může objevit po porodu a nazývá se poporodní preeklampsie. Kromě otoků můžete trpět také silnými bolestmi hlavy, břicha nebo mít problémy s viděním.

Lymfedém

K tomuto otoku dochází, když tekutiny v lymfatickém systému nemůžou dobře odtékat. Někdy je to vedlejší účinek léčby rakoviny, zejména po odstranění prsu a lymfatických uzlin v podpaží. To narušuje tok lymfy a může vést k otokům rukou. Lymfedém se může objevit kdykoli po léčbě. Léčba lymfedému je komplexní a její součástí je lymfodrenáž, kompresivní bandážování a rehabilitační cvičení.

Zdroj: Vlasta.cz webmd.com

Související články