Dojali jste se večer k slzám u smutného filmu, a ještě si k tomu dali pár sklenek vína? Pak nejspíše máte vysvětlení toho, proč jste se ráno probudili s oteklým obličejem.

Stejně jako je jasná příčina otoku části čela, pokud jste se například praštili do hlavy o otevřená dvířka horních skříněk kuchyňské linky.

Alergie, nebo štítná žláza?

To všechno se čas od času může stát. Za pozornost stojí, pokud se s otokem obličeje setkáváte častěji nebo pokud máte prostě pocit, že máte tváře nějak macatější než dřív.

Někdo má pravidelně odulý obličej po ránu – kromě vše zmíněných dietních prohřešků může být příčinou sezonní alergie, přemíra soli v jídelníčku a paradoxně také dehydratace.

Oteklý obličej člověk může mít i tehdy, pokud trpí sníženou funkcí štítné žlázy neboli hypotyreózou. Mezi její další příznaky patří zimomřivost, zácpa, vzestup hmotnosti, svalová slabost, suché a lámavé vlasy, sklony ke smutné náladě. Naštěstí lze tuto potíž snadno diagnostikovat a řešit pomocí léků.

A co když jste prostě přibrali

S přibývajícími kily se člověku zaoblují i tváře, to asi nikoho nepřekvapí, i když každému se v nich tuk ukládá jinak. Ale roli tu hraje i fakt, že nezdravou výživu a obezitu často provází zánět probíhající v buňkách, který se může projevit i otokem obličeje – můžeme to brát jako upozornění na další možné potíže.

Tento zánět, způsobený například zvýšenou hladinou cukru, kouřením, vysokým cholesterolem, obezitou a tak podobně, se nijak neprojevuje, necítíme ho. Vede ale mimo jiné ke vzniku aterosklerózy a ta zase například k infarktu a dalším srdečním chorobám. Méně typickým původcem chronického zánětu je neléčené zanícení dásní – parodontóza a zkažený chrup. Neošetřený zánět zvyšuje riziko infarktu myokardu. Péče o zuby je tak součástí prevence nemocí srdce a cév, vysvětluje profesor Michal Vrablík, předseda České asociace preventivní kardiologie.

VIDEO: Podívejte se na rozhovor s profesorem Michalem Vrablíkem o cholesterolu.

Zdroj: Youtube

Další vysvětlení pro to, proč má člověk tváře jako slabikáře, představuje Cushingův syndrom. Děje se tak při nadprodukci stresového hormonu kortizolu. Pokud ho máme tak akorát, pomáhá tělu zvládat stres, udržuje v normě krevní tlak a hladinu cukru v krvi, mírní zánětlivé procesy v těle a mění živiny z jídla na energii.

Je-li kortizolu moc, může přispět k srdečním potížím a ke vzestupu hmotnosti. Krajním případem nadprodukce kortizolu je Cushingův syndrom, který je naštěstí dost vzácný a existují na něj léky.

Lidé s tímto syndromem mívají kulatý obličej, tuk v oblasti břicha a zad, tenké ruce a nohy a snadno se jim tvoří modřiny. Otok obličeje může provázet užívání některých léků, příznačné je to pro steroidy.

Možné příčiny oteklého obličeje

Otok obličeje, zvláště kolem očí, může doprovázet i běžnou alergii, spolu s vodovou rýmou či bolestí hlavy – tady přinesou úlevu antihistaminika.

Také infekce očí, nosních dutin či zubů se může projevit otokem obličeje, a to nikoliv jen po ránu. Postižené místo může být načervenalé a teplejší kvůli probíhajícímu zánětu, přidat se může bolest, únava, teplota, až horečka střídavě se zimnicí, ztuhlý krk. Tohle je rozhodně na doktora.

Oteklý obličej se může ukázat také v pokročilém těhotenství, spolu například s otoky nohou kolem kotníků. Pokud se však otoky objeví náhle a jsou velmi silné, neváhejte s návštěvou lékaře.

Pokud vás občas trápí oteklý obličej po ránu, zkuste změnit pár drobností ve svém životě. Například méně solte a omezte alkohol, naopak pijte více vody. Spěte na zádech s kvalitním polštářem, případně na boku, ale neležte moc na obličeji – kvalitní polštář může pomoci. Na noc používejte hydratační krém, po ránu si myjte obličej studenou vodou.

Kdy volat pohotovost

Oteklý obličej obvykle nevyžaduje lékařský zásah, ale pokud jím trpíte často nebo jej provází bolest třeba při pohybu očí nebo při jídle, běžte k doktorovi.

Pozor, náhle oteklý obličej kdykoli během dne může být příznakem život ohrožujícího stavu, kterým je prudká alergická reakce a anafylaktický šok, například po bodnutí hmyzem.

Ale k němu patří i další příznaky, jako je těžké sípání, kopřivka, fleky na kůži, svědění a pálení v krku. Pokud člověku oteče obličej, ale jinak se cítí dobře, o život nejspíše nepůjde.

Zdroj: vlasta.cz, webmd.com, khealth.com

Související články