Otrava sluncem se odborně nazývá polymorfní světelná erupce. Jde o nejběžnější typ alergie způsobený UV-A paprsky. Objevit se může, pokud strávíte na sluníčku dlouhý čas bez vhodné ochrany.
Pokožka každého z nás je jinak citlivá. Zatímco někdo se jen lehce spálí, u jiného se může objevit právě „otrava sluncem“. Někdy stačí jen pár desítek minut na přímém slunci, aby se objevily nepříjemné symptomy.
VIDEO: Jak vypadá sluneční alergie a kdo je k ní náchylnější? Podívejte se!
Typické příznaky sluneční otravy
Citlivá reakce na sluníčko se může projevit poměrně mírně – začervenáním kůže, bolestivostí a otokem. Objevit se může i svědivá červená vyrážka podobná kopřivce. Tyto problémy nejsou tak závažné a většinou odezní samy.
Mnohem vážnějším problémem je polymorfní světelná erupce. Obvykle se projevuje po několika hodinách pobytu na slunci ve formě malých hrbolků nebo červených skvrn, někdy se na kůži mohou objevit puchýře, vyskytují se přitom i celkové symptomy. Jde zejména o následující příznaky.
Příznaky otravy sluncem
- Horečka
- Zimnice
- Dehydratace
- Nevolnost
- Bolesti hlavy
- Závratě
- Mdloby
Účinky UV záření způsobí popálení
Ve skutečnosti se nejedná o otravu v pravém slova smyslu. Na vině je UV záření, které popálí pokožku. Proto byste vždy při pobytu venku měli používat opalovací krém a ideálně se zdržovat ve stínu. Zejména pokud jste na negativní vliv slunečních paprsků citlivější.
„Otrava sluncem“ hrozí hlavně u lidí, kteří mají světlou pleť i vlasy. Ale citlivost mohou zvyšovat i některé léky, například antibiotika či perorální antikoncepce. Obecně jsou sluneční paprsky nebezpečné více ve vysokých nadmořských výškách, na pláži a na sněhu – tam se od povrchu paprsky odrážejí, a působí tak ještě silněji.
Sluneční kopřivka
Existuje i další typ sluneční alergie – sluneční kopřivka. Tato vyrážka se objeví již po pár minutách, kdy jste na sluníčku. Jde o typ fotodermatózy (jejím hlavním znakem je zvýšená citlivost na světlo, zejména na ultrafialovou část slunečního záření v pásmu UVA).
Její příznaky mohou být jak mírné, tak závažné. Vyřešit se dá antihistaminiky, ale obecně pobyt na sluníčku není ideální.
Kdy vyhledat pomoc
Již samotné spálení dokáže být nepříjemné. První pomocí je schovat se do stínu, ideální je vlažná sprcha či studené obklady a hlavně dostatečný pitný režim. Úlevu poskytnou léky proti bolesti, na kůži se skvěle hodí aloe vera.
Pokud je problém závažnější a všimnete si puchýřů na kůži, otoků, horečky či bolesti hlavy a celkové slabosti, je vhodné navštívit lékaře. Základní léčba zahrnuje infuze pro rehydrataci, případně i různé krémy a gely, které pomohou léčit puchýře a zabránit infekci. V závažnějších případech vám lékař může předepsat mast s kortikosteroidy. Tu lze ale užívat jen krátce.
Nejdůležitější je prevence – tedy opalovací krém, klobouk a sluneční brýle. Pokud se u vás polymorfní světelná erupce objeví, je třeba ji léčit. Naprosto zásadní je pitný režim, k dehydrataci dochází rychle. Po pobytu na slunci proto doplňte tekutiny a elektrolyty.
Zdroje: vlasta.cz, nivea.cz, healthline.com, webmd.com, aktin.cz