Ovulace je nejkratší ze čtyř fází menstruačního cyklu. Často je tím nejdůležitějším v případě, že se snažíte otěhotnět. Nejčastěji k ní dochází kolem 14. dne, kdy se vajíčko uvolní z vaječníku do vejcovodu, kde „čeká“ na oplodnění spermií.

Pokud se pokoušíte o miminko, je vhodné zaměřit se na výběr vhodných potravin, které byste měla konzumovat během ovulace. Studie naznačují, že strava plná rostlinných potravin, kyseliny listové a nenasycených tuků může pozitivně ovlivnit plodnost. Které to jsou?

VIDEO: Žena je teoreticky plodná jenom jeden den v měsíci, říká odborník. Podívejte se na video!

Zdroj: Youtube

Potraviny s omega-3 kyselinami

Konzumace omega-3 mastných kyselin může pozitivně ovlivnit vyvíjející se vajíčko, ale může mít vliv i na implantaci embrya. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách mohou zvýšit produkci oxidu dusnatého v cévách, snížit krevní tlak a podpořit průtok krve.

To následně ovlivní oblast pánve, což vytváří optimálnější prostředí pro úspěšné uhnízdění. Mezi potraviny s vysokým obsahem omega-3 patří losos, makrela, sleď, sardinky, lněná semínky a vlašské ořechy.

Potraviny obsahující zinek

Studie dokazují, že zinek hraje velkou roli při oplodnění, stejně jako při těhotenství. „Je také důležitý pro zvýšení produkce progesteronu, k níž dochází v důsledku vzestupu FSH, který stimuluje růst vajíček,“ dodává Rebeka Racz, porodní asistentka.

Zinek má ještě další pozitivní účinky, snižuje intenzitu menstruačních křečí. Mezi potraviny obsahující zinek patří libové maso, korýši, fazole, ořechy a slunečnicová semínka.

Potraviny s vitaminy B

B6, B12 a kyselina listová – tahle trojka „béčkových“ vitaminů snižuje hladinu aminokyseliny homocysteinu, což je optimální pro pravidelnou ovulaci. Navíc bylo zjištěno, že zejména vitamin B6 v některých případech snižuje symptomy spojené s PMS.

Vitamin B12 pomáhá produkovat červené krvinky, které přenášejí kyslík po těle, což pomáhá s anémií, běžným stavem u mladších žen v reprodukčním věku. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu B6 patří ryby, cereálie, tmavá listová zelenina, cizrna a pomeranče.

Pro zvýšení přijmu vitaminu B12 přidejte do jídelníčku mořské plody, hovězí maso a mléčné výrobky. Kyselinu listovou pak najdete ve vejcích, celozrnných výrobcích, slunečnicových semínkách a fazolích.

Kterým potravinám se při ovulaci vyhnout

Během ovulační fáze se naopak vyhněte určitým potravinám, zejména smaženým jídlům, která obsahují nasycené tuky. Studie ukazují, že ženy, které častěji konzumovaly nezdravá jídla, měly nepravidelný menstruační cyklus.

Ovulaci ovlivňuje negativně také káva, pokud ji pijete, pak byste neměla překročit množství 200 miligramů denně. Nepříznivě působí na nepravidelnost ovulace také alkohol, který narušuje hormonální rovnováhu v těle a ovlivňuje především játra a dělohu.

Pravidelná konzumace alkoholu způsobuje nárůst estradiolu, což je forma estrogenu, který má za následek nepravidelné cykly, opožděnou ovulaci nebo anovulaci.

Zdroj: vlasta.cz, verywellfit.com, healthifyme.com, passionforplants.co

Související články