Vypadávání vlasů bohužel není jen mužskou záležitostí. I ženy ztrácejí vlasy, podobně jako muži. Některé ženy dokonce ztrácejí vlasy tak moc, že se jim začne tvořit na temeni hlavy malá pleška. Jediná věc, kterou ženy na rozdíl od mužského pohlaví téměř nikdy nemají – ustupující přední linii vlasů. Aspoň nějaká výhoda.

Jak rostou vlasy?

Na hlavě máme asi sto tisíc vlasů. Každý vlas má svůj vlastní životní cyklus. Folikul produkuje jeden vlas, který roste rychlostí 1-1,5 centimetrů za měsíc. Na hlavě zůstává asi 2-6 let, pak se na měsíc růst zastaví a když začne nový cyklus, vlas vypadne. V každém okamžiku je tedy většina vašich vlasů ve fázi růstu, i když se vám zdá, že vám padají.

Zdroj: Youtube

Kolik vlasů je normální ztratit?

Většina lidí ztratí asi 50-100 vlasů každý den. Nedělejte si tedy starosti, pokud jich pár najdete ve vašem kartáči nebo na oblečení. Ale pokud si všimnete, že vlasy vypadají ve velkých shlucích nebo se vám zdá, že jsou vlasy tenčí a křehčí, raději se poraďte s lékařem.

Jaké jsou důvody padání

Neexistuje jedna jediná příčina. Spouštěče padání vlasů jsou různé, od zdravotních problémů až po životní styl i stravu, kterou konzumujete. Svou roli hrají i geny. A někdy lékaři konkrétní příčinu ani nenajdou. Dost často vlasy často dorostou, jakmile se vyřeší příčina. Jaké možné důvody padání vlasů by ženy měly sledovat?

Problémy se štítnou žlázou

Tato žláza ve tvaru motýla v přední části vašeho krku pumpuje do těla chemikálie, které udržují tělo v metabolické rovnováze. Pokud tvoří příliš mnoho nebo naopak příliš málo hormonu štítné žlázy, může se to projevit právě padáním vlasů. Objevit se však může i hubnutí nebo přibírání na váze, citlivost na chlad nebo teplo či změny srdeční frekvence.

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)

Pokud máte syndrom polycystických vaječníků (PCOS), vaše tělo produkuje více mužských hormonů neboli androgenů, než by mělo. To může způsobit, že na obličeji a těle bude více ochlupení, zatímco vlasy na hlavě budou řídnout. PCOS může také vést k problémům s ovulací, akné a přibírání na váze. Ale někdy jsou řídnoucí vlasy jediným zjevným příznakem.

Alopecia areata

Alopecia areata způsobuje vypadávání vlasů na velkých plochách. Na vině je vlastní imunitní systém, který „omylem“ napadá zdravé vlasové folikuly. Ve většině případů není poškození trvalé. Chybějící plochy by měly dorůst za 6 měsíců až rok. Někteří lidé ztratí všechny vlasy na hlavě a na těle, ale to bývá vzácné.

Kožní onemocnění

Pokud postihne vaši pokožku hlavy mykóza neboli plísňové onemocnění, začnou vypadávat vlasy a tvoří se svědivé skvrny, které mohou vypadat jako červené šupinky. Ve většině případů pomohou antimykotika, které vám předepíše lékař. Mykóza se šíří přímým kontaktem.

Porod

Mnohé ženy si všimnou, že během těhotenství mají vlasy silnější a pevnější. Je to proto, že vysoké hladiny hormonů brání vypadávání vlasů. Ale po porodu se hormony srovnají a vlasy mohou začít padat a můžete dokonce ztratit více vlasů najednou. Někdy to může trvat až dva roky, než se vše vrátí do normálu.

Hormonální antikoncepce a jiné léky

Hormony, které potlačují ovulaci, mohou způsobit řídnutí vlasů. Je to pravděpodobnější, pokud máte v rodinné anamnéze vypadávání vlasů. Mezi další léky spojené s vypadáváním vlasů patří léky na ředění krve a léky, které se předepisují na vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, artritidu a depresi.

Nárazové diety

S módní dietou můžete přijít o mnohem víc než jen o nadbytečné kilogramy.  Pokud zhubnete 15 kilo nebo více, můžete za pár měsíců přijít taky o spoustu vlasů. Moc se ale nebojte, všechno by se mělo urovnat, až se vrátíte ke zdravé a vyvážené stravě.

Léčba rakoviny

Chemoterapie a ozařování jsou dvě nejpoužívanější terapie při léčbě rakoviny. I ty si mohou vybrat daň na vašich vlasech. Ve snaze zabít rakovinné buňky mohou tyto procedury poškodit vlasové folikuly a způsobit dramatickou ztrátu vlasů. Ale poškození bývá téměř vždy krátkodobé. Po dokončení léčby vlasy obvykle zase dorostou.

Extrémní stres

Fyzický nebo emocionální stres na vysoké úrovni může způsobit náhlé vypadávání velkého množství vlasů. K extrémnímu stresu patří vážná nemoc, chirurgický zákrok, emocionální tíseň způsobená například úmrtím blízké osoby a podobně. Proces padání vlasů může trvat 6 až 8 měsíců.

Zdroj: vlasta.cz webmd.com

Související články