Refluxní choroba neboli gastroezofageální reflux nastává, když dochází ke zpětnému toku kyseliny ze žaludku do jícnu. To se stává celkem běžně, ale může to způsobit komplikace nebo nepříjemné pálení žáhy, a to opravdu není o co stát. Návrat žaludečního obsahu zpět do jícnu, místo toho, aby mířil do žaludku, se projevuje pálivou bolestí na hrudi, kdy máte pocit, že jste v jednom ohni. V některých případech má člověk navíc dojem, že jde o infarkt.

Těhotenství, obezita i přejídání

Touto komplikací trpí často těhotné ženy, kdy je příčinou vyšší hladina hormonů, která způsobuje ochabnutí svěrače jícnu, a zároveň rostoucí plod, který tlačí žaludek nahoru. Kromě těhotných ale reflux trápí i ty, kteří to přehánějí s jídlem a alkoholem. Faktorem pro vznik refluxu je také brániční kýla, kdy se část žaludku „vytáhne“ nad bránici. V neposlední řadě může být příčinou vzniku refluxu i obezita, zvedání těžkých břemen nebo zácpa.

Co může refluxní choroba způsobit

Jakmile se žaludeční kyseliny vrací zpátky do jícnu, může docházet i k tomu, že se dostanou nejen do dutiny ústní, ale taky do dýchacích cest. Protože žaludeční šťávy obsahují kyselinu solnou, ta může poleptat sliznice jícnu i a také podráždit nervová zakončení ve sliznici jícnu. To vede ke stažení průdušek, ty se začnou „bránit“ a člověk začne kašlat nebo se objeví záchvat dušnosti. Zvláště astmatici mohou mít problém, protože trvalé dráždění nemusí vést sice vždy k záchvatu, ale může podněcovat zánětlivou reakci v průduškách.

Související články

Jak lze reflux zjistit

Nejlepší metodou je čtyřiadvacetihodinové měření kyselosti v dolní části jícnu, takzvaná jícnová pH metrie. Jde o ambulantní vyšetření, při kterém vám lékař zavede tenkou sondu až do jícnu a měří se vaše pH za normální aktivity po celý den i noc. Měření probíhá v krátkých intervalech a data se ukládají v malém počítači, který máte u sebe v ledvince. Pokud se zjistí častější a déletrvající pokles pH v jícnu, lze to považovat za potvrzení refluxu. Když se k tomu navíc přidá dušnost nebo dokonce astmatický záchvat, je to jasné stoprocentně.

Jak se dá reflux léčit

V počátečních fázích se doporučuje léčit refluxní chorobu léky, které snižují kyselost žaludeční šťávy a režimová opatření. Je fajn, když se vám také podaří zhubnout a když budete jíst častěji menší porce. Naposledy je vhodné jíst 2 hodiny před spaním. Při spánku preferujte zvýšenou polohu horní poloviny těla.

Potraviny, které jsou vhodné při refluxu

  • Zelenina: Má přirozeně nízký obsah tuků a cukrů. Mezi vhodné druhy zeleniny patří zelené fazolky, brokolice, chřest, květák, listová zelenina, brambory a okurky.
  • Zázvor: Zázvor je přirozeně protizánětlivý a pomáhá při pálení žáhy i dalších gastro problémech. Můžete si ho nastrouhat nebo nakrájet, udělat z něj čaj nebo ho přidat do smoothie.
  • Ovesné vločky: Oblíbená snídaně je vynikajícím zdrojem vlákniny. Podle mnoha studií je strava s vysokým obsahem vlákniny spojovaná s nižším rizikem refluxu. Mezi další možnosti patří celozrnné pečivo a celozrnná rýže.
  • Necitrusové ovoce: Melouny, banány, jablka, hrušky jsou vhodné druhy ovoce, u něhož je méně pravděpodobné, že vyvolá příznaky refluxu.
  • Libové maso a mořské plody: Můžete si dopřát kuřecí, krůtí maso, ryby a mořské plody. Jsou nízkotučné a snižují příznaky refluxu. Lze je grilovat, péct nebo dusit.
  • Bílky: Dobrou volbou jsou také bílky. Omezte ale vaječné žloutky, které mají vyšší obsah tuku a mohou vyvolat příznaky refluxu.
  • Zdravé tuky: Mezi zdravé zdroje tuků patří avokádo, vlašské ořechy, lněné semínko, olivový olej, slunečnicový olej. Snižte příjem nasycených tuků a nahraďte je zdravějšími nenasycenými tuky.

Potraviny, kterým je potřeba se vyhnout

  • Potraviny s vysokým obsahem tuku: Smažená a tučná jídla mohou vyvolat zvýšenou tvorbu kyselých šťáv a návrat žaludeční kyseliny zpět do jícnu. Tyhle potraviny taky zpomalují vyprazdňování žaludku. Konzumace tučných potravin vás vystavuje většímu riziku příznaku refluxů, takže prioritou je jíst jich méně. Patří sem: Hranolky, plnotučné mléčné výrobky, zakysaná smetana, tučné nebo smažené kusy masa, slanina, sádlo, dezerty, zmrzlina či bramborové lupínky, smetanové salátové dresinky.
  • Potraviny s vysokým obsahem kyselin: Ovoce a zelenina jsou ve zdravé výživě samozřejmě důležité, ale při refluxu jsou některé druhy nevhodné, protože mohou způsobit nebo zhoršit příznaky. Patří sem hlavně kyselé druhy ovoce, například pomeranč, grapefruit, citron, limetka, ananas, ze zeleniny rajčata i rajčatová omáčka.
  • Čokoláda: Obsahuje složku zvanou methylxanthin. Bylo prokázáno, že uvolňuje hladké svalstvo dolního jícnového svěrače a zvyšuje reflux. Studie potvrzuje, že po konzumaci čokolády dochází ke zvýšené expozici jícnové kyseliny.
  • Česnek, cibule a kořeněná jídla: U mnoha lidí vyvolává konzumace příznaky pálení žáhy.

Potraviny, které nevyvolávají reflux u každého

  • Máta: Máta a produkty s mátovou příchutí, jako jsou žvýkačky, mohou u některých lidí vyvolat příznaky refluxu.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com/health/gerd/diet-nutrition webmd.com/heartburn-gerd/triggers

Související články