Některé léky na pálení žáhy a těžký žaludek zabírají hned, efekt jiných nastupuje pomaleji, ale zase dokážou srovnat kyselost žaludku na delší dobu. Lidé však málo vědí, že se i těmito léky dá předávkovat. Případně že mohou paradoxně způsobit nevolnost a zvracení, v některých případech zvyšují riziko vzniku průjmu, a dokonce i osteoporózy neboli řídnutí kostí.
Nejběžnějším problémem se žaludkem bývá jeho překyselení a následně pálení žáhy či říhání. Mezi nejčastěji užívané volně prodejné léky na žaludek patří takzvaná antacida, často mají podobu žvýkacích, v ústech rozpustných tabletek. Přinášejí rychlou úlevu, protože neutralizují žaludeční kyselinu a zvyšují pH v žaludku.
Uleví žaludku, ale mohou způsobit nevolnost
„Nastupují nejrychleji. Vlastně okamžitě, jak se ocitnou v žaludku. Působí však jen několik hodin,“ vysvětluje lékárnice Pavla Horáková a rovnou upozorňuje, že by se neměly užívat déle než 14 dní, protože po delším užívání mohou naopak rovnováhu žaludku narušovat, případně způsobují jeho roztažení. Neměli byste překračovat ani maximální denní dávkování, protože v tom případě byste si koledovali o průjem, či naopak zácpu, případně nevolnost. Navíc si tak můžete rozhodit hladinu draslíku a hořčíku v krvi a přivodit si svalovou ochablost.
Někdo raději sáhne po rovněž volně prodejných trávicích enzymech, jejichž účinek také nastupuje rychle a člověku pomáhají trávit základní živiny, tedy bílkoviny, cukry a tuky. Ty se naopak nesmějí rozkousat a i mezi jejich vedlejší účinky patří bolest břicha a různé zažívací potíže, nicméně v souvislosti s nimi odborníci nemluví o tom, že by se neměly užívat déle než dva týdny. Vysoké dávky mohou nicméně zatěžovat ledviny.
Pozor na řídnutí kostí
Další možností jsou léky nazývané inhibitory protonové pumpy, které blokují vylučování žaludeční kyseliny – účinek nastupuje pomaleji, ale zato vydrží několik dní. Patří sem například léky s účinnou látkou omeprazolum a podobnými, často rovněž volně prodejné. I tady je namístě užívat je jen omezenou dobu – na krabičce výrobci přímo zmiňují rovněž oněch 14 dní.
Podle lékárnice Pavly Horákové totiž může dlouhodobé užívání inhibitorů protonové pumpy způsobit, že člověku budou chybět některé vitaminy a minerály, typicky například vitamin B12, železo, vápník a hořčík. Trvale snížená kyselost žaludku může také vést k větší náchylnosti ke střevním infekcím a kvůli nedostatku vápníku stoupá riziko osteoporózy.
Zkuste byliny nebo fyzioterapii
Pokud příznaky po léčbě, ať už se rozhodnete pro jakoukoliv, neustupují, vracejí se a trvají déle než 14 dní, je namístě zajít k lékaři – stačí se obrátit na svého praktika. Jestliže se chcete lékům raději vyhnout, můžete zkusit produkty obsahující extrakty bylin, které podporují správnou funkci trávicího traktu.
A je tu ještě jeden neobvyklý tip – na pálení žáhy může někdy zabrat fyzioterapie. Za pálením žáhy včetně zápachu z úst, chrapotu nebo bolestí na hrudi totiž bývá jícnový reflux, tedy vracení se žaludečních šťáv do jícnu a úst. Správně vedenou fyzioterapií lze v tomto případě posílit bránici a dolní jícnový svěrač. Pacient se vlastně učí správnému bráničnímu dýchání, což nezvládne ze dne na den, ale nakonec se díky tomu může obejít bez léků.
Zdroj: vlasta.cz nhs.uk webmd.com healthline.com