Pampeliška obsahuje různé vitaminy a minerály, včetně vitaminů A, C a K, draslík, železo a vápník. I proto se využívá v lidovém léčitelství v řadě nejrůznějších nemocí.

Rostlinu lze začlenit do stravy v podobě bylinných čajů z kořene nebo květů, můžete si ji přidat do salátů nebo použít výtažky z pampelišky jako chuťové přísady do dezertů.

VIDEO: Pampeliška a její účinky na zdraví. Zkuste pampeliškový čaj.

Zdroj: Youtube

Kdy sbírat kořen, listy či květy pampelišky

Listy můžete sbírat kdykoliv, nejlepší jsou na jaře. Můžete je sušit a použít třeba do mastí. Pak sbírejte květy, ty jsou nejlepší na počátku rozkvětu.

Kořeny je vhodné sbírat v době, kdy rostlina ještě nekvete, tedy na jaře – v březnu nebo dubnu –, nebo pak na podzim, kdy ještě nejsou mrazy.

V tuto dobu je kořen nejsilnější. Opatrně ho vyryjte třeba zahradnickou lopatkou, odstraňte nať a co nejrychleji kořen doma omyjte vodou a zpracujte.

Jaké jsou největší benefity pampelišky?

Podporuje zdraví střev

Vláknina z pampelišky může posílit střevní mikrobiom. Přesněji řečeno, kořeny pampelišky obsahují inulin, což je prebiotikum, které podporuje růst prospěšných bakterií ve střevě.

Prebiotika fungují jako zdroj potravy pro probiotika, bakterie ve střevě zodpovědné za vyvážený mikrobiom.

„Zdravý mikrobiom snižuje zánět a podporuje zdravý imunitní systém,“ říká William Li, autor knihy Eat to Beat Your Diet, a dodává, že zdraví střev je také spojeno s lepším vstřebáváním živin a zlepšenou duševní pohodou.

Podporuje hubnutí

Pampeliška se často používá v doplňcích na hubnutí díky svým diuretickým vlastnostem a potenciálnímu vlivu na trávení. Při hubnutí je vhodné využít spíše kořen pampelišky nebo potravinové doplňky s výtažky kořene pampelišky.

Pampelišky navíc obsahují bioaktivní kyselinu chlorogenovou, která může zrychlit metabolismus. A rychlejší metabolismus může samozřejmě přispět ke snížení hmotnosti.

Napomáhá zdravému trávení

Pampeliška se běžně používá ke stimulaci chuti k jídlu a regulaci trávicího traktu. Konkrétně kořen pampelišky obsahuje seskviterpenové laktony, což jsou látky, které mají protizánětlivé vlastnosti a zlepšují funkci trávicího traktu.

Podporuje regulaci krevního cukru

Studie na zvířatech naznačují, že bioaktivní sloučeniny v pampelišce napomáhají vylučování inzulinu, což je hormon regulující hladinu cukru v krvi. Výzkum ukázal, že pampelišky mohou velmi úspěšně normalizovat hladinu cukru v krvi.

Snižuje hladinu cholesterolu

Vysoké hladiny triglyceridů a cholesterolu jsou klíčovými rizikovými faktory srdečních onemocnění. Studie ukázaly, že extrakt z listů a kořenů pampelišky může snižovat krevní lipidy, včetně triglyceridů a cholesterolu.

Působí jako přírodní diuretikum

Listy pampelišky mají přirozené diuretické vlastnosti a lze je použít nejen při hubnutí, ale především k podpoře zdraví jater. Listy slouží také jako zdroj draslíku, který přispívá k diuretickým vlastnostem rostliny.

Diuretika zvyšují močení, při němž se eliminují z těla toxiny, které brání funkci jater. Pampeliška stimuluje játra, zvyšuje produkci žluči a pomáhá při trávení a detoxikaci.

Má protirakovinné účinky

Pampeliška může být podle odborníků užitečná také při potlačování růstu rakovinných buněk, a to díky protizánětlivým a antioxidačním účinkům. Nedávná studie zjistila, že 1,5 miligramu výtažků z pampelišky mělo při přímé aplikaci na lidské buňky rakoviny prsu cytotoxický účinek a zastavilo jejich růst nebo dělení.

Jarní pampelišková kúra podle Marie Treben

Maria Treben byla rakouská bylinkářka, jež se stala slavnou díky dvěma knihách o bylinkách, kterých se prodalo přes 8 milionů výtisků. Právě ona navrhla pampeliškovou jarní čtrnáctidenní ozdravnou kúru. Jak na ni?

Pampelišková ozdravná kůra

  • Před rozkvětem, nejlépe během dubna, každý den utrhněte pět až deset čerstvých pampeliškových stvolů.
  • Umyjte je, pak odstraňte květy a stonky pomalu sežvýkejte.
  • Maria Treben doporučuje tuhle čtrnáctidenní kúru při cukrovce, únavě, svědění kůže, vyrážkách, problémech s játry, žlučníkem či pomalým metabolismem.

Zdroj: vlasta.cz, forbes.com, abecedazahrady.dama.cz, lifebotanics.com.au, Maria Treben, Zdraví z boží lékárny

Související články