Na to, že jde o nejčastější hormonální poruchu u žen a také jednu z nejběžnějších příčin ženské neplodnosti, nemluví se o něm dost. Právě proto mnoho žen diagnózu odhalí až po letech. Nezřídka v době, když se marně snaží otěhotnět. Seznamte se syndromem polycystických ovarií, nemocí, jíž podle kvalifikovaných odhadů trpí v Česku 10 až 15 procent žen.
PCOS v kostce
Z anglického Polycystic Ovary Syndrome se uchytila zkratka PCOS, která se při komunikaci onemocnění užívá nejvíce. Toto časté, i když málo probádané gynekologické onemocnění má základ v hormonální nerovnováze – tělo ženy produkuje nadměrné množství mužských hormonů. Proč vlastně vzniká, lékaři dosud jistě nevědí. Ovšem obecně se má za to, že jako u mnoha jiných nemocí hraje roli genetika, ale nezanedbatelná je i souvislost s životním stylem, zejména návyky vedoucími k nadváze.
Projevy jsou individuální
Můžete mít vedle sebe skupinu žen s diagnózou PCOS, přitom každá bude prožívat něco jiného. U části z nich může nemoc probíhat bezpříznakově, přičemž se o problému dozvědí po vysazení antikoncepce, tedy až zjistí, že nemohou otěhotnět. Velká část může mít jen drobné příznaky. Často na nemoc přijdou už v mládí, když se snaží dovtípit, proč mají nepravidelnou nebo žádnou menstruaci. Problém přitom lékaři nejčastěji řeší nasazením hormonální antikoncepce.
Často si bere ženství
Vzhledem k tomu, že je nemoc charakteristická nadměrnou tvorbou mužského hormonu, objevují se příznaky, které jakoby berou ženství a krásu. Ženy s tímto problémem se mohou potýkat s hirsutismem, respektive růstem chloupků na netypických místech, jako jsou ňadra nebo tvář. Trpí také vypadáváním vlasů a větším sklonem k maštění. S tím souvisí i větší výskyt akné. Kvůli hormonální nerovnováze mají výrazné sklony k přibírání a je pro ně náročné přebytečná kila shodit. Typické jsou i potíže duševního charakteru jako úzkosti a deprese.
Lék není, ale…
V současnosti se nemoc léčit nedá, mohou se akorát mírnit příznaky, k čemuž dochází především formou hormonálních medikamentů. Díky nim se i s PCOS může podařit počít, i když nezřídka se nakonec zapojí IVF, tedy umělé oplodnění. Každopádně ženy s PCOS nejsou zcela bezmocné! Úpravou životního stylu se toho dá udělat více, než se očekává. Pomáhá zejména aktivní pohyb, jak silový, tak kardio, hormonální jóga, nízkosacharidový jídelníček, ale mnohým ženám se osvědčily i doplňky stravy.
Zdroj: vlasta.cz youtube.cz who.int nhsinform.scot webmd.com