Onemocnění zahrnuje soubor příznaků spojených s tvorbou malých cyst na vaječnících a týká se až deseti procent žen v reprodukčním věku. Ačkoliv se PCOS (polycystic ovary syndrome) často projevuje už od první menstruace, nejvíce žen se o své diagnóze dozví až v momentě, kdy se jim nedaří otěhotnět. Co se vlastně v těle ženy děje?

Ve vaječníku zdravé ženy roste každý měsíc jeden váček, takzvaný folikul, ve kterém se nachází vajíčko. V průběhu menstruačního cyklu tento váček dozrává, až praskne a připravené vajíčko uvolní do vejcovodu. Tím dochází k ovulaci. V případě polycystických ovarií však k uvolnění vajíčka nedojde, folikuly se ve vaječnících hromadí a vytvářejí cysty. Vlivem toho nemusí ženský reprodukční systém správně fungovat a žena neovuluje.

Zdroj: Youtube

Na vině jsou hormony

Celý ženský cyklus je řízen hormony. Syndrom PCOS je způsoben jejich nesprávným fungováním, a proto jej řadíme k poruchám endokrinního systému. Za primární faktor je považována snížená citlivost tělesných buněk na inzulin, která složitými mechanismy vede ke zvýšené produkci androgenů neboli mužských pohlavních hormonů (ponejvíce testosteronu). Právě vysoké hladiny androgenů zabraňují vaječníkům vytvářet dostatek progesteronu, který je nezbytný pro normální menstruační cyklus. Důsledkem této hormonální dysbalance jsou vaječné folikuly nevyvinuté, kvůli čemuž nedochází k ovulaci. Ta je přitom pro plodnost klíčová.

POZOR! HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE POTLAČÍ PŘÍZNAKY

Obezřetné by pak měly být uživatelky hormonální antikoncepce. Při jejím užívání je totiž ženám znemožněno zpozorovat nepravidelnost menstruačního cyklu, hormony v ní obsažené navíc dokážou často potlačit i ostatní specifické příznaky. Potíž tak nastává teprve ve chvíli, kdy se ženě po vysazení antikoncepce nedaří otěhotnět a ona netuší proč.

Signály a projevy

Většině žen je tak syndrom diagnostikován až v momentě, kdy se jim dlouhodobě nedaří otěhotnět. Lze si ho však všimnout i dříve. Varovným signálem může být nepravidelná či úplně chybějící menstruace. K dalším projevům, za nimiž stojí zvýšená hladina mužských pohlavních hormonů a které ženám znesnadňují život, patří akné, nadměrné ochlupení v oblasti obličeje, hrudníku, zad či břicha, nebo naopak výrazné padání vlasů.

Vedlejšími příznaky jsou chronická pánevní bolest a vysoký krevní tlak. Jako další komplikace lze zaznamenat zvětšený klitoris nebo hlubší hlas. Mezi důsledky, které nejsou viditelné na první pohled, pak můžeme zařadit třeba výraznou soutěživost, zvýšenou chuť na sex, energičnost, dravost, vyšší míru agresivity či sklon k rizikovému chování. To vše má samozřejmě dopad nejen na fyzické, ale také psychické zdraví ženy.

Syndrom zatím nelze vyléčit

Na otázku, proč PCOS vzniká, neexistuje doposud uspokojivá odpověď. Předpokládá se, že za spuštěním syndromu stojí kombinace genetických faktorů, vlivu prostředí a životního stylu. Ačkoli se syndrom objevuje i u žen s nižší nebo normální hmotností, bývá často spojován s nadváhou. Vyšší váha je navíc rizikovým faktorem i při pozdějším vývoji syndromu.

Za zkoušku tak rozhodně stojí změna životního stylu, která se pak často projeví i poklesem hmotnosti. Úplná léčba příčin tohoto onemocnění zatím bohužel neexistuje. Příznivou zprávou však je, že lékaři dokážou zmírnit nebo zcela potlačit jeho projevy. Mezi léčebné metody primárně patří již zmíněná změna životního stylu a užívání různých potravinových doplňků či léků na předpis, které pomáhají korigovat inzulin a zlepšují funkci vaječníků. Velmi účinné ale může být i chirurgické odstranění nahromaděných cyst, jež někdy vede i k úplnému obnovení cyklu.

Naděje na otěhotnění žije

Ženám, které i přes diagnostikovaný PCOS touží po dítěti, může pomoci asistovaná reprodukce. Kliniky reprodukční medicíny v současnosti ve většině případů umějí problémy s neplodností vyřešit a fakt, že žena trpí PCOS, dnes již rozhodně neznamená, že nebude moci otěhotnět. Pokud se tedy delší dobu snažíte a miminko ne a ne přijít, nenechávejte si pomoc odborníků jako poslední možnost a jejich návštěvu zbytečně neodkládejte. Podobně jako u řady dalších nemocí je i při léčbě neplodnosti způsobené syndromem PCOS – má-li být úspěšná – klíčovým faktorem čas.

Časté projevy PCOS

Příznaky jsou individuální a mohou se u jednotlivých žen lišit nebo různě kombinovat.

  • Poruchy menstruačního cyklu – nepravidelný cyklus se slabým, anebo naopak velmi silným krvácením či úplná absence menstruace
  • Absence ovulace
  • Neplodnost
  • Mnohočetné cysty na vaječnících
  • Zvětšené vaječníky
  • Bolestivá menstruace
  • Nadměrné ochlupení na obličeji, hrudníku, zádech
  • Akné
  • Nadváha
  • Inzulinová resistence";i:10;s:20:"Vysoký krevní tlak";i:11;s:31:"Úzkost, deprese, změny nálad

Ženy testosteron potřebují, klíčové je však jeho množství

Už ve školních lavicích se většina z nás dozvěděla, že ženy mají hormony estrogen a progesteron, zatímco u mužů dominuje testosteron. Zdaleka to však není tak jednoduché. I v mužském těle totiž pracuje ženský hormon, u žen zase ten mužský. Klíčovým pojmem je v tomto případě míra. Pokud má totiž žena testosteronu tak akorát (uvádějí se hodnoty od 15 do 70 nanogramů na decilitr krve), pomáhá jí například stimulovat sexuální touhu, soutěživost, podílí se na tvorbě svalové hmoty, regulaci tělesného tuku nebo třeba podporuje udržování normální hladiny glukózy v krvi. Problém nastává v okamžiku, kdy hladina testosteronu nadměrně vzroste.

Doporučení pro pacientky s diagnózou PCOS

  • Optimalizujte svou tělesnou hmotnost (BMI 20–25).
  • Dopřejte si dostatek pohybu, ideální je pravidelná aerobní zátěž.
  • Zařaďte do jídelníčku potraviny typické pro stravu středomořského typu – zelenina, ovoce, ryby, zastudena lisovaný olivový olej.
  • Konzumujte potraviny s nízkým glykemickým indexem (např. celozrnné produkty).
  • Maximálně snižte příjem jednoduchých cukrů a tzv. fastfood jídel.
  • Dbejte na vyšší obsah probiotik a prebiotik ve stravě (např. jogurty, nakládaná zelenina).
  • Užívejte výživové doplňky podle doporučení lékaře.

Co zařadit do jídelníčku?

Zařaďte do jídelníčku více vlákniny, zdravých tuků z avokáda či oliv, lněné semínko a přidejte zelený čaj. Ten obsahuje flavonoidy, které mohou pomoci regulovat hormonální hladiny. Špenát a brokolice jsou zase bohatým zdrojem látek snižujících produkci testosteronu. Výborným pomocníkem se podle některých studií ukázala být i máta. Zároveň je vhodné konzumovat potraviny, které pomáhají zvyšovat produkci ženských hormonů. Dejte si ke svačině jablko či třešně a k obědu sóju.

Potraviny, kterým je lepší se vyhnout: bílé pečivo, sladkosti, slazené nápoje, červené maso, smažená jídla.

Bylinky: Přírodní léčba by neměla stát sama o sobě, ale být součástí konzervativní léčby. Pak může výrazně pomoci zlepšit stav pacientky. Z bylinek se doporučuje užívat šalvěj a pampelišku.

Zdroj: časopis Překvapení

Související články