Za pláč se není třeba stydět. Je přirozenou reakcí těla na intenzivní emoce. Tento jev je známý jako „psychické slzy“. Jejich uvolnění mění psychickou reakci na fyzickou a ovlivňuje tak mozkové signály, hormony a dokonce i metabolické procesy. A přestože máme slzy spojené spíše se smutnými událostmi, na náš organismus můžou mít nemalé zdravotní přínosy, jako například vyrovnání hladiny hormonů či nastartování metabolismu. Pojďme si to vysvětlit.

Zdroj: Youtube

Zvlhčování a ochrana očí

Hlavní funkcí slz je zavlažování a ochrana oka před podrážděním a vysušením rohovky. Bohužel práce na počítači kombinovaná s odpočinkem u oblíbených seriálů a sledováním sociálních sítí znamená velkou zátěž pro zrak, která s sebou přináší kromě mnoha jiného také tzv. digitální únavu očí a syndrom suchého oka. Ten se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. Paradoxně se často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly. Očím pomohou takzvané umělé slzy. O jejich dlouhodobějším používání je dobré se poradit s očním lékařem.

Související články

Úleva od stresu, smutku i bolesti

Další významnou úlohou je však, v případě že pláčete ze smutku či jiných emocí, i úleva od nahromaděného stresu a napětí. Společně se slzami se totiž vyplavuje i stresový hormon kortizol, který pomáhá zotavit se ze smutku a bolesti. Pokud navíc brečíme delší dobu, začne tělo produkovat hormony oxytocin a endorfiny, které mozku poté, co jsme doplakali, dodají pocit klidu, úlevy nebo i lásky a štěstí. Tyto přírodní chemikálie tlumí nejen psychickou bolest, ale mohou tlumit i tu fyzickou. A to je důvod, proč tělo aktivuje „plačící reflex“ ve chvílích, kdy jsme zraněni nebo nás něco velmi bolí.

Související články

Rozpohybování metabolismu

Samotným pláčem člověk spálí zhruba stejné množství kalorií jako smíchem, tedy 1,3 kalorií za minutu. Dvacetiminutovým vzlykáním tak spotřebujete pouhých 26 kalorií. A to moc není. Ovšem vzhledem k tomu, že je pláč obvykle spojený se smutkem, který ve většině případů potlačuje chuť k jídlu, rozpohybuje se metabolismus a dostaví se úbytek hmotnosti. V tomto případě však ne zcela zdravý a ne vždy žádoucí.

Související články

Pozor na dlouhodobý pláč

Na občasném pláči není absolutně nic špatného. Pokud jsme nedávno zažili traumatickou událost, je normální plakat každý den, týdny nebo dokonce měsíce. Jestliže nás však přepadá nekontrolovatelný pláč kvůli maličkostem kdykoli během dne, problém může být jinde a je vhodné obrátit se na svého lékaře či terapeuta. Častý brek totiž může být i příznakem deprese či jiné duševní poruchy. Jak ji poznat?

Související články

Nejčastější příznaky deprese jsou:

  • ztráta chuti k jídlu a/nebo náhlá ztráta hmotnosti
  • ztráta zájmu o každodenní činnosti
  • nespavost nebo změny ve spánkové rutině
  • touha po sebepoškozování nebo tendence k impulzivnímu chování
  • nezájem o plánování budoucnosti a udržování vztahů
  • únava/vyčerpání
  • potíže se soustředěním

Zdroj: vlasta.cz Does Crying Burn Calories? Potential Health Benefits (healthline.com)