O tom, zda se narodí chlapec, nebo dívka, rozhodují chromozomy. Vajíčko od matky obsahuje vždy chromozom X (ženský), spermie pak buď chromozom X (ženský), nebo Y (mužský). Když je vajíčko oplodněno, chromozomy se spojí. Vznikne-li XY, je počatý kluk, v případě XX je počata dívka. Podle statistiky jsou šance na početí chlapce nebo dívky téměř stejné.

Zdroj: Youtube

Nejen spermie

Je zajímavé, že studie z roku 2008, která zkoumala 927 rodokmenů, naznačuje, že to, zda budete mít chlapečka, nebo holčičku, může ve skutečnosti otec ovlivnit víc než jedním způsobem. Ve skutečnosti totiž mohou někteří muži produkovat více spermií chromozomu X nebo Y. V praxi to znamená, že mají tendenci mít více chlapeckých nebo dívčích potomků. Má-li například muž více bratrů, může mít také více synů.

Co všechno může ovlivnit, jakého pohlaví bude vaše dítě?

Kdy mít sex

Možná jste už slyšeli o metodě „Shettles“. V 70. letech minulého století lékař Landrum B. Shettles zjistil, že spermie nesoucí mužský a ženský chromozom mají odlišné vlastnosti. Spermie obsahující chromozom Y byly menší, plavaly rychleji a měly kratší životnost než spermie obsahující chromozom X. Věřil, že pokud bude mít pár sex v době kolem ovulace, spermie „nesoucí chlapce“ se dostanou s větší pravděpodobností k vajíčku dříve než spermie s chromozomem X „nesoucí dívku“. Pokud by tedy došlo k oplodnění, pár by měl v této době větší šanci počít chlapce. Milování před ovulací dává naopak šanci (podle této metody) počít holčičku.

Intimní polohy

Je to zřejmě nejméně spolehlivá metoda, ale proč ji nezkusit? Doktor Shettles tvrdí, že i výběr sexuální polohy může pomoci zvýšit šanci na početí chlapce nebo dívky. Hluboká penetrace například při poloze zezadu znamená, že mužské spermie, které mohou plavat rychleji, začnou svůj závod blíže k děložnímu čípku, a je tedy pravděpodobnější, že se dostanou k vajíčku jako první – což povede k početí chlapce. Pokud chcete naopak holčičku, odborník doporučuje misionářskou polohu. Zajímavá teorie, nicméně Michael Thomas, specialista na plodnost, tvrdí, že ve skutečnosti neexistuje žádná poloha, která by ovlivnila pohlaví dítěte.

Strava

Pro budoucí pohlaví dítěte je údajně důležitá i strava a skladba jídelníčku, který ovlivňuje cervikální neboli ovulační hlen v pochvě. Ten je ke spermiím nejšetrnější právě v době ovulace, kdy je zásaditější.

Zásadité prostředí je lepší pro spermie nesoucí chromozom Y a můžete nejspíš očekávat kluka. Podle jedné teorie by se ženy, které chtějí holčičku, měly vyhýbat kávě a čaji, protože konzumace podporuje spermie nesoucí chromozom Y, tedy opět chlapce. Podle některých studií se také ukazuje, že více chlapců se rodí ženám, které mají vysokokalorický jídelníček.

Vyzkoušet tedy můžete, cokoli vás napadne, třeba i milování při úplňku (prý zvýšíte šanci na holku), ale pokud chcete dítě, hlavně se milujete, a to kdykoli se vám bude chtít.

Zdroj: vlasta.cz uk.clearblue.com healthline.com

Související články