Přestože má Alena Šeredová z prvního manželství s italským fotbalovým brankářem Gigim Buffonem dva syny, čtrnáctiletého Luise a dvanáctiletého Davida, a druhému manželovi, dědici automobilky Fiat, před rokem a půl porodila dceru Vivienne, těhotná byla ještě jednou. Miminko ale nedonosila. „Stalo se mi to před mým prvním dítětem. Všechno trápení ale nakonec odejde,“ podělila se poměrně nečekaně před pár dny o svůj příběh Šeredová s jednou ze svých sledujících, která právě procházela podobnou zkušeností.

O dítě však přišly i další známé osobnosti. Pocit, kdy žena ztratí nový život, který nosí pod srdcem, poznala například Marta Kubišová, Adéla Vinczeová, Radka Kocurová, Jitka Čvančarová, Lucie Vondráčková, Ester Janečková anebo třeba zesnulá Jiřina Jirásková. Své nenarozené miminko oplakaly i mnohé zahraniční hvězdy jako Gwyneth Paltrow, Pink, Michelle Obama, Beyoncé, Mariah Carey, Nicol Kidman, Meghan Markle a mnoho dalších, které se o zaniklém těhotenství nebály promluvit, čímž ostatním ženám ve stejné situaci vzkázaly: Nejste v tom samy!

Pohled odborníka

A že je spontánní potrat bohužel poměrně běžnou záležitostí, potvrzuje i lékař. Končí jím 10 až 15 procent diagnostikovaných těhotenství, tedy 10 až 15 těhotenství ze sta, o nichž žena prokazatelně ví. Odhad je ovšem ten, že potratem končí až polovina všech počatých těhotenství. „Do těchto čísel jsou zahrnuta i těhotenství, která skončí dříve, než se žena vůbec dozví, že je těhotná. Přesný počet těchto samovolných potratů samozřejmě neznáme, mluvíme jen o předpokládaných číslech,“ vysvětluje prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze s tím, že nejčastěji ke ztrátě těhotenství dochází během prvního trimestru.

„Ve druhém trimestru, tedy v období 13. až 19. týdne těhotenství, potratí jedno až pět procent žen,“ uvádí. „Ztráta těhotenství je velmi individuální záležitost. Může jít o nešťastnou souhru náhod i o jasně definovaný problém, který může být jak na straně ženy, tak na straně plodu,“ míní profesor Calda, podle něhož jsou nejčastějšími viníky chromozomální vady plodu. Avšak příčin, proč k samovolným potratům dochází, je spousta a ani současná medicína nezná všechny okolnosti.

Zdroj: www.mojezdravi.cz