Statistiky tvrdí, že každý třetí člověk v průběhu života onemocní rakovinou. Počet nádorů sice roste, ale řada z nich se dá léčit a vyléčit, když se včas odhalí. Jsou to především gynekologické nádory a rakovina prsu a tlustého střeva, které jsou zároveň nejčastějším typem karcinomu u žen. Rakoviny se s největší pravděpodobností v nejbližších letech nezbavíme, ale třeba pro nás nebude takovým strašákem, když budeme dbát na prevenci a budeme o sebe řádně pečovat. Třeba zrovna tím, že budeme konzumovat ty správné potraviny, které nás díky svým živinám ochrání před tvorbou rakovinných buněk.
Rybí olej
Kromě toho, že tělu poskytuje vitamíny A a D, čímž potlačuje záněty a chrání srdce a cévy, podle některých vědců také příznivě působí proti nádorovému bujení, zejména prostaty, střev a prsu. Během chemoterapie by měl rybí olej rovněž preventivně působit proti kachexii.
Brokolice
Brokolici výzkumy přisuzují protirakovinné a antioxidační vlastnosti nejen v růžicích, ale také v listech! Syrovou brokolici si dejte třeba s humusem, nebo si ji jako zdravou přílohu vychutnejte lehce podušenou s česnekem, citronem a špetkou mořské soli.
Související články
Listová zelenina
Hlávkový salát, čínské zelí, kapustové zelí nebo třeba špenát. Ty všechny obsahují chlorofyl, který slouží jako ochrana buněk před rakovinou. Navíc jsou bohatým zdrojem vápníku. Výhodou pak je, že se dají připravit na nespočet způsobů, tudíž se nikdy nepřejí. Mějte však na paměti, že vápník rostlinného původu se hůře vstřebává, proto zeleninu příliš nepřevařujte, abyste o živiny nepřišli.
Kurkuma
Studie naznačují, že kurkuma může ovlivnit tvorbu a růst rakovinotvorných buněk na molekulární úrovni. Je tedy možné, že pravidelná konzumace může ovlivnit šíření rakoviny a snížit vedlejší účinky chemoterapie. Příznivé účinky má kurkuma prakticky na všechny typy rakoviny, včetně například leukémie.
Související články
Česnek
Možná není úplně nejvoňavější (své nezaměnitelné aroma má díky alicinu), svůj přínos česnek ale rozhodně má. Nejenže chrání organismus před volnými radikály, mikroby a kvasinkami, které mají tendenci se v těle množit po léčbě antibiotiky, navíc obsahuje selenium a tryptofan, které podle některých studií napadají rakovinové buňky. Podobně může působit i cibule nebo pórek.
Rajče
Rajčata bojují proti zákeřné rakovině hned několikrát. Díky vitamínu C se nemusíme obávat rakoviny kůže, vitamín E je pro změnu velkým ochráncem před vředovým onemocněním žaludku a dvanáctníku. Barvivo lykopen (červené rostlinné barvivo ze skupiny karotenoidů) obsažené ve slupce pak slouží jako prevence karcinomu prsu, kůže, prostaty, plic i trávícího traktu. Pomocníky jsou také kyselina ferulová a chlorgenová.
Zelený čaj
Jako prevence proti rakovině výborně funguje také zelený čaj. Snižuje riziko rakoviny žaludku, ledvin, prostaty, prsou a mnoha dalších. Navíc pomáhá udržovat přiměřenou hmotnost.
Zakysané výrobky
Cenným bojovníkem může být i obyčejný bílý jogurt či zakysané mléčné výrobky, které, kromě toho, že se pyšní významnými antibakteriálními a protirakovinnými účinky, navíc zvyšují obsah prospěšných bakterií ve střevě, čímž posilují imunitní systém.
Související články
Zajímavost!
Až 30 % úmrtí na rakovinu je způsobeno 5 rizikovými faktory, kterým lze předejít. Jsou jimi nadváha, nedostatečná konzumace ovoce a zeleniny, sedavý způsob života, nedostatek pohybových aktivit a v neposlední řadě tabák a alkohol.
Zdroj: vlasta.cz 10 foods that help prevent cancer - Woman Magazine