Při konzumování potravin je určitě vhodné dbát nejen na obsah prospěšných látek a pestrost jídelníčku, ale dalším faktorem, podle kterého se můžete rozhodovat, je sezonnost. Pokud je zrovna sezona dané potraviny, nemusí cestovat přes půlku světa a také je větší pravděpodobnost, že bude nutričně vhodnější.

Výraz superpotraviny, který se často používá, je samozřejmě poněkud nadnesený. Žádná potravina totiž ve skutečnosti superschopnosti nemá. To ale neznamená, že neexistují potraviny nabité živinami, které stojí za to, abychom je obzvláště na podzim zařadili do jídelníčku. Mají totiž potenciál podpořit náš imunitní systém v době, kdy čelí sezoně nachlazení a chřipek.

Kapusta

Kapusta patří k nejzdravějším druhům zeleniny vůbec. I když mezi lidmi nebývá zase tolik oblíbená. Naštěstí není nutné připravovat pouze klasickou dušenou variantu, ukrýt se dá také například do masových karbanátků, kde budete čerpat její benefity, ale na chuti to skoro ani nepoznáte.

Kapusta obsahuje například vitamin K, vápník, železo, vlákninu a v jednom šálku se nachází až 22 % doporučené denní dávky vitaminu C. Proto má potenciál prospívat zdraví kostí, přispívat k ochraně srdce a také k posilování imunitního systému.

Dýně

Co by to bylo za podzim bez dýně? Zase na nás bude vyskakovat snad i ze skříně a je to dobře, protože má pozoruhodný nutriční profil. Vzhledem k tomu, že více než 94 % dýně tvoří voda, jde o nízkokalorickou potravinu.

Obsahuje vlákninu, dále vitamin C, železo, vitamin E a další vitaminy a minerály, mezi nimiž vyniká slušné množství betakarotenu, který lidské tělo dokáže přeměnit na vitamin A. Studie dokazují, že vitamin A má schopnost posílit imunitní systém a pomoci v boji proti infekcím.  

Jablko

Ovoce, které je mnohdy opomíjené, protože ho považujeme za obyčejné, je ve skutečnosti plné tělu prospěšných látek. Obsahuje vlákninu a dále například vitaminy C a K. Doporučuje se ho jíst se slupkou, a to nejen kvůli zmíněné vláknině, ale i kvůli polyfenolům, které jsou důležitou skupinou antioxidantů.

Studie poukazují na schopnost látek obsažených v jablcích působit v prevenci kardiovaskulárních chorob či rozvoje astmatu. Hovoří se také o schopnosti příznivě ovlivňovat trávení a pomáhat udržovat zdravou hmotnost.

Sladké brambory

Sladké brambory nebo také batáty už u nás v posledních letech docela zlidověly. A není divu, nejenže dobře chutnají, ale také jsou velmi zdravé a hodí se nejen do podzimního jídelníčku. Batáty se mimo jiné pyšní obsahem vitaminu B6, C, vlákniny či hořčíku. Obsahují také velké množství betakarotenu, o kterém už jsme si řekli, že se v těle přeměňuje na vitamin A. A ten je pro imunitu velmi důležitý, jak ukazuje například tato studie.

Kurkuma

Skvělým kořením, které se určitě hodí zařadit do podzimního jídelníčku, je kurkuma. Pozitivní vliv na imunitu má hlavně obsažený kurkumin, který koření propůjčuje specifickou žlutou barvu.

Jde o polyfenol s protizánětlivými vlastnostmi, o jehož pozitivních účincích na obranyschopnost se zmiňuje například tato studie. Kurkuma se hodí například jako koření do polévek, které vás s ní ještě více prohřejí. Vstřebávání kurkuminu napomáhá, když se kombinuje s černým pepřem.

Zdroj: vlasta.cz, medicalnewstoday.com, Nutrients, Medicine, Nutrients, Nature Medicine, Nutrients, Journal of Clinical Immunulogy