Za páchnoucí podpaží je zodpovědný pot. Pocení je ale normální a nezbytná tělesná funkce, která brání přehřátí organismu. Víte, že na lidském těle jsou dva až čtyři miliony potních žláz? Většina z nich jsou takzvané ekrinní žlázy, které jsou důležité pro termoregulaci a hydrataci, ostatní jsou žlázy apokrinní neboli aromatické. Jejich složení je pod vlivem pohlavních hormonů. V podpaží se nacházejí oba typy potních žláz.
Proč se potíme
Když je nám horko nebo cvičíme, potní žlázy začnou uvolňovat pot, který se odpařuje a ochlazuje tělo. Pocení může způsobit také stres nebo intenzivní emoce. Ekrinní žlázy uvolňují tekutinu, která nezapáchá. Pokud ale zaschne, zapáchat může. Apokrinní žlázy uvolňují hustou tekutinu, která páchne, když se smísí s bakteriemi na pokožce. Potní žlázy jsou aktivnější u mužů i žen během puberty.
Co způsobuje páchnoucí podpaží
Mezi důvody páchnoucího potu patří obezita, dna, infekční choroby, onemocnění jater a ledvin, cukrovka, menopauza či onemocnění štítné žlázy. Na zápach v podpaží má vliv ale také jídlo, které jíme, hormony a léky. Mezi potraviny, které mohou způsobit tělesný zápach, patří například potraviny obsahující síru, jako je cibule, zelí, brokolice, květák, česnek i červené maso. Pach mohou spustit také kofein, alkohol a pálivá či kořeněná jídla.
Hygiena, léky i injekce
Léčba nadměrného pocení a páchnoucího potu je někdy náročná. Předcházet těmto potížím ale můžete zvýšenou hygienou, kdy se budete sprchovat nebo koupat ideálně dvakrát denně. Mezi další způsoby boje proti pocení patří používání kvalitních antiperspirantů (antiperspirant obsahuje chemikálie, které „zacpávají“ potní žlázy).
V případě nadměrného pocení ale často nepomůže ani kvalitní hygiena. V takovém případě je vhodné vyzkoušet například botulotoxinové injekce do podpaží. Účinek trvá obvykle 4–6 měsíců. Existují i léky na předpis, takzvané anticholinergní léky, které zabraňují pocení.
5 babských rad na pocení a zápach:
Zelený čaj
Zelený čaj pomáhá zablokovat póry na kůži a snížit pocení. Vezměte si několik sáčků zeleného čaje a namočte je do teplé vody, jako byste se chystali připravit si čaj. Poté čajové sáčky vyjměte, a když dosáhnou pokojové teploty, vložte si je na několik minut do podpaží.
Citronová šťáva
Citronová šťáva obsahuje kyselinu citronovou, která zabíjí bakterie. Proto skvěle funguje i jako lék na páchnoucí podpaží. Vezměte si jeden citron a odšťavněte ho, pak šťávu rozmíchejte s vodou. Tu pak nalijte do rozprašovače a nastříkejte si ji do podpaží. Pokud nemáte lahvičku s rozprašovačem, naneste si trochu této směsi do podpaží vlhkým hadříkem či tamponkem.
Jedlá soda
Kůže obsahuje přirozené kyseliny, které jedlá soda dokáže neutralizovat. Tím se sníží i zápach. Vezměte si malé množství jedlé sody a smíchejte ji s trochou vody, aby vznikla polotuhá pasta. Pak pastu naneste do podpaží a nechte zaschnout. Po zaschnutí ji smyjte.
Jablečný ocet
Jablečný ocet obsahuje kyselinu, která účinně ničí bakterie. Pár kapek jablečného octa rozřeďte v trošce vody, tu pak nalijte do rozprašovače a použijte ke sprejování podpaží. Můžete ji také nanést pomocí vatového tamponu.
Kurkuma
Bakterie efektivně zabíjí i kurkuma. Kurkumový prášek můžete použít k přípravě pasty, která nesmí být příliš tekutá. Takto připravenou směs naneste do podpaží a nechte chvíli působit. Pak opláchněte. Používejte pravidelně.