Nohy nám mohou poskytnout cenné informace o našem celkovém zdravotním stavu, možná více, než bychom předpokládali. Je důležité vnímat následující signály.

Zdroj: Youtube

Bolest prstů

Pokud se na vašich prstech objeví bolestivé uzlíky, nesmíte tento příznak opomíjet. Mohou představovat zánětlivou reakci spojenou s řadou zdravotních obtíží, včetně těch, které postihují srdce a cévní systém.

Tyto uzlíky mohou být příznakem endokarditidy, což je infekční onemocnění srdce schopné způsobit tvorbu drobných krevních sraženin.

Syndrom modrých prstů

Modré zbarvení prstů na nohou, označované jako syndrom modrých prstů, by mělo být považováno za velký a nepřehlédnutelný varovný signál, který souvisí s krevním oběhem.

Tento symptom může signalizovat různé zdravotní problémy, od periferních arteriálních onemocnění (PAD) přes Raynaudův syndrom až po embolii. Všechny tyto problémy mohou ovlivnit funkci srdce a vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Oteklé nohy

Otoky nohou a kotníků mohou být indikací srdečního selhání nebo chronického onemocnění žil. Tyto otoky vznikají, když srdce není schopné účinně pumpovat krev, což vede k hromadění tekutin v dolních končetinách.

Pokud víte, že jste neměli zrovna úzké ponožky, dejte si na oteklé nohy pozor. Mohou totiž signalizovat i nemocné ledviny.

Křečové žily

Křečové žíly, známé také jako varixy, se častěji vyskytují u osob, které vykonávají těžkou fyzickou práci nebo pracují vestoje. Dalším rizikovým faktorem křečových žil je těhotenství.

V naší populaci trpí křečovými žilami přibližně každý pátý jedinec, přičemž ženy jsou k tomuto onemocnění náchylnější než muži.

Masáž pro unavené nohy

Automasáž nohou je vynikající způsob, jak poskytnout úlevu unaveným nohám. Nejenže zmírňuje únavu, ale podporuje také odtok krve a lymfy směrem k srdci a napomáhá odvodnění.

Při sezení můžete začít masáží stehen. Použijte obě ruce a postupujte od kolen k bokům a zadečku. Důležité je věnovat se také chodidlům, která jemně promačkáte. Nezapomeňte na to, že vždy musíte začít od prstů a postupovat směrem nahoru k patě.

Zdroj: vlasta.cz, walesonline.com, express.co

Související články