Může se to zdát jako banalita. V kalhotkách přece občas spíme každá. Jenže o to právě jde! „Pokud je totiž intimní místo na noc zakryto látkou, která neodvádí vlhkost a ani ji neabsorbuje, snadno se tak vytvoří živná půda pro bakterie a kvasinky, kterým se v teplém a vlhkém prostředí neobyčejně daří,“ říká urolog Brian Steixner. Překvapit nás poté může svědění, pálení a celkové nepohodlí, což rozhodně není nic příjemného.

Pozor by si měly dát i ženy v menopauze

Spodní prádlo pod noční košilí či pyžamem by však neměly vynechat jen ženy, které k podráždění mají sklony. Vzdát by se ho měly i ty, které procházejí menopauzou. Během přechodu totiž v těle dochází ke střídaní teplot a významnému pocení. Zakrýt ženské pohlavní ústrojí látkou v tomto období proto rozhodně není vhodné.

Ohroženi jsou i muži, takže trenky dolů

Ale pozor, podráždění pokožky „tam dole“ nehrozí jen ženám. Spánek naostro by měli zvážit i muži. Nejen že to snižuje pravděpodobnost oděru, navíc je to dobré pro produkci a rychlost spermií. Snažíte se o dítě? Pak zahoďte obtažené trenky a kalhotky po babičce a spěte ve volné košilce či triku. Věda to schvaluje.

Nahý spánek

Proč ale noční úbor nezahodit zcela? Vždyť léto se blíží a s ním i tropická horka, od kterých častokrát není úniku ani po setmění. Zde jsou důvody:

  1. Lepší udržení správné tělesné teploty. Nejlépe se vyspíte při teplotě kolem 20 °C. Pokud navíc budete spát nazí, tělo si snáz udrží optimální teplotu.
  2. Snadnější usínání, méně časté buzení. Nižší tělesná teplota vám pomůže snadněji a rychleji usnout. A co víc, omezí počet nežádoucího nočního buzení.
  3. Zdravá a zářivá pokožka. Bez oblečení bude vaše kůže lépe dýchat a bude tak svěžejší a jemnější na dotek.
  4. Lepší vztah ke svému tělu. Mnozí lidé se za své nahé tělo stydí. Pokud se však naučíte spát „na Adama či Evu“, časem si k sobě samému vytvoříte lepší vztah a přestanete na sebe nahlížet tak kriticky.
  5. Dobrá nálada a spokojenost. Noční doteky obnažených těl s partnerem či partnerkou způsobí vyloučení oxytocinu, neboli hormonu lásky, a vy tak budete šťastnější a spokojenější.

Zdroj: vlasta.cz, YourTango, Healthline

Související články