Proleženiny vznikají nejčastěji na místě, kde působí tlak mezi kostí a svrchní částí pokožky a kde je málo podkožního svalstva. Tlak způsobuje zhoršení prokrvení tkáně a sníženému přísunu kyslíku a živin. To vede k odumírání tkáně. Vznik proleženin taky zhoršují další faktory, jako je vlhko (v případě inkontinence), nevhodná matrace, citlivá pokožka, cukrovka nebo nedostatek bílkovin.

Zdroj: Youtube

Kde se proleženiny vyskytují nejčastěji

Nejkritičtějšími místy, kde mohou dekubity vznikat, patří boky, kostrč, lokty, kotníky, hýždě, ale také ramena či paty. Pokud se infekce neléčí, můžou se dekubity rozšířit do krve, srdce a kostí a ohrozit život. Dekubity se vyskytují v několika fázích.

Čtyři stupně proleženin

  • První fáze: Kůže není porušená, ale je na ní vidět změna barvy, začervenání. To nezmizí ani poté, co jemně zatlačíte na postižené místo. Můžete cítit teplo na dotek, místo může být oteklé, bolestivé a může svědit.
  • Druhá fáze: V této fázi již dochází k poškození horní vrstvy kůže a vznikají boláky, z nichž může vytékat hnis. Bolák může vypadat jako puchýř naplněný tekutinou. Postihuje horní vrstvu kůže. Puchýře bolí a okolní kůže je zabarvená.
  • Třetí fáze: Vřed už zasahuje do hluboké podkožní vrstvy. Ovlivňuje již tukovou vrstvu. Kosti nebo šlachy by ještě v této fázi neměly být vidět. Bolák vypadá jako kráter a může páchnout.
  • Čtvrtá fáze: Poškození již zasahuje svalovou tkáň, vřed je velmi hluboko a postihuje spoustu vrstev tkáně, včetně kostí. V tomto případě už může docházet k odumření tkáně. V této fázi je velmi pravděpodobná infekce. Mohou být vidět svaly, kosti, šlachy i klouby.

Jak se dá proleženinám předejít?

Pokud je někdo z vašich blízkých delší dobu upoutaný na lůžku nebo je hendikepovaný a je upoutaný na invalidní vozík, má nadváhu nebo je naopak vyhublý a má citlivou pokožku, trápí ho nechtěný únik moči či má jiné chronické onemocnění, může být náchylný k dekubitům. Existují ale způsoby, kterými lze proleženinám předcházet.

Polohování jako primární prevence

Polohování (neboli změny polohy) je základní a nejefektivnější způsob, jak zamezit vzniku proleženin. Polohování se musí provádět pravidelně v určitých časových intervalech, třeba každé dvě hodiny. Smyslem polohování je zmírnit nebo rozložit tlak na postižené oblasti. Polohování se neprovádí na místech, kde již proleženiny jsou. Jak správně polohovat, by vám měly poradit zdravotní sestry nebo existují edukační videa, například zde.

Preventivní krytí postižených míst

Ochranné krytí může zabránit poškození kůže na rizikových místech. Vždy je nutné poradit se s lékařem, sestrou či specialisty na hojení ran, protože materiály na krytí jsou různé kvality.

Dokonalé lůžko a vhodná matrace

Základní podmínkou je suché lůžko, které má vhodnou matraci i vhodné ložní povlečení. Lůžko má být přístupné ze tří stran, teplota vzduchu v pokoji by neměla přesahovat 23 stupňů Celsia. Pokud je pokožka již poškozená, nepatří na ni žádné ohřívací lahve či podložky. Existují takzvané dekubitní matrace i polohovací postele, jejich cena je poměrně vysoká, ale stojí za to do nich investovat.

Péče o pokožku

Důležitá je také kvalitní péče o pokožku. Ta musí být neustále suchá a čistá. Hygiena se provádí čistou vodou, v případě poškozené oblasti jsou vhodnější jednorázové speciální ubrousky a žínky. Pokožka se nesmí sušit třením. Pokud má váš blízký inkontinenci, je nutné kůži očistit hned po znečištění, jinak se pokožka zapaří a riziko vzniku proleženin je větší. Poté je zapotřebí pokožku chránit vhodnými krémy nebo spreji, které hydratují.

Rehabilitace a cvičení

Pokud je to jen trochu možné, je důležité, aby člověk, který delší dobu leží, vstal a co nejdříve začal cvičit. Zhoršení stavu totiž hrozí u těch, kteří zůstávají dlouhodobě na lůžku. Někdy to samozřejmě zdravotní stav nedovoluje, proto je nutný individuální přístup.

Strava a pitný režim

Důležité je také myslet na nutričně vyváženou stravu a dostatek tekutin. K dekubitům je náchylnější pokožka, která není hydratovaná.

Nevíte, jestli to sami zvládnete?

Je zcela normální, že si možná nevíte rady a nevíte, jak se o svého blízkého starat v domácím prostředí. Pokud potřebujete poradit nebo pomoci, můžete se obrátit na domácí ošetřovatelskou péči, která je hrazená ze zdravotního pojištění. Doporučení vám musí dát ošetřující lékař nebo praktik. Na některé úkony (jako například převazové materiály a podobně) je zapotřebí finanční spoluúčast. Nárok máte i na polohovací lůžko nebo antidekubitní matrace, opět se musíte informovat u praktického lékaře.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com dekubity.eu

Související články