Věděli jste ale, že existují různé druhy proteinů, ze kterých můžete vybírat? Ať už se budete snažit budovat svalovou hmotu, hubnout, nebo jen chcete vyváženou stravu, je důležité vybrat si správný typ bílkovin. Jak se v nich vyznat?

Zdroj: Youtube

Syrovátkový protein

Je známý jako „whey protein“ a je asi nejznámější a také nejvyhledávanější. Pokud chcete získat lepší kondici nebo pouze přidat zdravé množství bílkovin do své stravy, je syrovátkový protein absolutně nej.

Jde o kompletní protein extrahovaný z mléka během procesu výroby sýra, což znamená, že obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje, ale nedokáže si je vyrobit samo.

Syrovátku tělo rychle absorbuje, takže je ideální pro regeneraci po tréninku. Podporuje růst svalů a odbourávání tuků, tráví a vstřebává se rychleji než jiné proteiny. Umí také potlačit hlad, což dělá ze syrovátky užitečného spojence při hubnutí.

Kaseinový protein

I tento typ bílkoviny najdete v mléce. A pokud hledáte protein, který se uvolňuje pomalu, kasein je nejlepší volbou. Tráví se totiž postupně, takže tělu poskytuje stálý přísun aminokyselin v průběhu času.

Díky tomu je ideální pro užívání před spaním a zajišťuje, že vaše svaly dostanou živiny, které potřebují k opravě a růstu přes noc.

Kasein vyživuje svaly ještě dlouho poté, co skončíte s posledním jídlem dne, podporuje regeneraci a růst svalů během spánku. Pomáhá zvládat vaši chuť k jídlu a je skvělý pro ty, kteří vedou sedavější způsob života.

Hrachový protein

Tento typ proteinu není tak populární jako výše uvedené proteiny, ale je ideální pro ty, kteří mají alergii na mléčné výrobky či sóju.

Hrachový protein je nabitý železem a je bohatý na esenciální aminokyseliny, které jsou klíčové pro růst a obnovu svalů. Díky železu pomáhá udržovat hladinu energie.

Sójový protein

Opět skvělá volba pro ty, kteří dávají přednost rostlinným variantám. Jde o kompletní protein, který obsahuje všechny důležité aminokyseliny, které tělo potřebuje. Je to fantastická náhrada pro vegetariány, vegany nebo každého, kdo se snaží omezit maso, aniž by obětoval kvalitní bílkoviny.

Sójový protein má pozitivní účinky na srdce a pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Je také vhodnou formou pro lidi, kteří hledají bezmléčné a bezlaktózové bílkoviny.

Konopný protein

Proteinový prášek z konopí je snadno stravitelný, což znamená, že ho tělo dokáže dobře metabolizovat a využít podstatnou část bílkovin. Odborníci považují tento typ proteinu za nutriční supernovu.

Nejenže nabízí spoustu bílkovin, ale je také nabitý omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami, vlákninou a různými minerály. Díky tomu je ideální pro ty, kteří chtějí podpořit růst svalů a celkové zdraví.

Je také nezbytný pro zdraví srdce, má protizánětlivé účinky a je výborný pro trávení. Obsahuje železo, hořčík a zinek.

Vaječný protein

Pochází přímo z vaječných bílků, takže jde o čistou proteinovou formu s nízkým obsahem tuku a sacharidů. Je to tedy vynikající volba pro každého, kdo hubne a chce si vybudovat svaly.

Má také spoustu esenciálních aminokyselin nezbytných pro obnovu a růst svalů, takže je oblíbený mezi fitness nadšenci. Kromě bílkovin obsahuje tento druh také vitamin B2 a selen. Vaječný protein je všestranný, hodí se do koktejlů, smoothies a podobně.

Zdroj: vlasta.cz, longevity.technology, idahomilkproducts.com, kulturistika.com

Související články