To, co činí jarní a letní období tak příjemným, se pro osoby trpící sezonními alergiemi mění v utrpení. Vůně čerstvě pokosené trávy, rozkvétající stromy a květiny, jež uvolňují pyl, to je problém, který každoročně vyvolává sezonní alergie u přibližně 40 až 60 milionů lidí.

Alergická rýma, často označovaná jako senná rýma, se nejčastěji objevuje na jaře, ale není ničím výjimečným, když se objeví i během letních a podzimních měsíců

Zdroj: Youtube

Alergie jsou příznakem, kdy nám tělo říká, že něco není v pořádku s imunitním systémem. Senná rýma je v zásadě odpovědí našeho imunitního systému na alergen, který pronikl do našeho těla.

V tomto kontextu se jedná o pyl, který se dostane do nosu nebo očí a způsobí alergickou reakci. Nejčastějšími alergeny jsou pyly z kvetoucích rostlin, stromů, trávy nebo různých typů plevelů.

O alergiích existuje mnoho mýtů

Jedním z nich je ten, že pylové alergie vznikají jen v dětství. Přestože se alergie často vyvíjejí již v raném věku, mohou se poprvé projevit v kterémkoli životním období, dokonce i ve stáří.

Změny v životním prostředí, stres nebo nové alergeny, to jsou věci, které mohou u dospělých spustit alergické reakce.

Výskyt alergií může být také spojen s hormonálními změnami, jako je například období menopauzy, dokazuje vědecká studie. Pokud se vás někdo zeptá, zda trpíte nějakou alergií, jednoznačně a nikdy nemůžete říct, že ne.

Někteří naopak tvrdí, že město je pro alergiky vhodnější než samotný venkov. Ale v čem by mělo být lepší? I když může být celková koncentrace pylu v městském prostředí nižší než na venkově, na výskyt symptomů může mít vliv i jiný druh městské vegetace, uvádí tato vědecká studie.

Ve městech se totiž často nacházejí exotické a dekorativní rostliny, které u některých lidí vyvolávají intenzivnější alergické reakce.

Navíc problémem městských oblastí je znečištěné ovzduší, které může zvyšovat alergenní potenciál pylových zrn a tím posilovat alergické projevy.

Vzhledem k tomu, že mnoho vysoce alergenních pylů se kvůli své malé velikosti může šířit na velké vzdálenosti, není možné se ve městech úplně vyhnout pylům rostlin, které jinak rostou na venkově.

Alergie je nemoc, která se musí léčit. Být doma ale nestačí

Pokud vám někdo tvrdí, že alergie není nemoc, která nás ohrožuje, rozhodně mu nevěřte. Alergie může člověka velmi potrápit a v krajních případech ho i ohrozit na životě.

Alergie představují chronická zánětlivá onemocnění, která jsou důsledkem přecitlivělé reakce imunitního systému.

Alergie mají potenciál výrazně ovlivňovat kvalitu života, narušovat spánek, snižovat výkonnost ve škole či práci a mohou vést k dalším komplikacím, jako je zánět vedlejších nosních dutin nebo astma.

Alergie jsou rozděleny do několika kategorií podle Mezinárodní klasifikace nemocí, kterou vydává Světová zdravotnická organizace.

Pokud si myslíte, že v jarních měsících pomůže nechodit ven a raději zůstávat doma, opak je pravdou. Zrna pylu se mohou dostávat do interiérů přes otevřená okna nebo dveře a přenášet se na oblečení nebo do našich vlasů.

Aby se udržel vzduch v domácnosti nebo na pracovišti co nejčistější, doporučuje se pravidelně uklízet, instalovat do oken sítě proti pylu a používat čističe vzduchu.

Pokud trpíte alergií, vyvarujte se také nadměrného stresu, špatného životnímu stylu a snažte se jíst co nejzdravější potraviny. Do svého jídelníčku můžete zařadit ovoce, zeleninu, ale i jiné pokrmy, které máte rádi a které jsou zdraví prospěšné.

Jak poznat, že máme alergii

 • Rýma
 • Kýchání
 • Nadměrná tvorba hlenu
 • Snížená koncentrace a rozhodování
 • Astma
 • Nízký krevní tlak
 • Kopřivka
 • Ekzém
 • Podrážděnost
 • Vyčerpanost a poruchy spánku
 • Svědění a slzení očí
 • Bolesti hlavy
 • Dušnost

Zdroj: vlasta.cz, proalergiky.cz, vědecká studie, foralergistpeople

Související články