Přibližně každý třetí obyvatel České republiky trpí nějakou formou alergie, přičemž polovina z těch, kteří mají alergii, zažívá během alergické reakce také problémy se zrakem. Co je dobré vědět?

„Nepříjemné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání nebo zarudnutí očí – to všechno jsou příznaky oční alergie. Oční alergie je nejčastěji spojena se sennou rýmou. Nejběžnějším projevem oční alergie je zánět spojivek. Ačkoliv se záněty spojivek objevují zpravidla během jarního období, mohou se ozvat i v průběhu roku,“ vyjmenovává symptomy oftalmolog Pavel Stodůlka.

Zdroj: Youtube

Klíčové je vyhnout se alergenům

Existuje několik způsobů, jak zmírnit nepříjemné symptomy oční alergie nebo alespoň částečně ulevit postiženým očím. Klíčové je vyhnout se kontaktu s alergeny.

V případě alergie na pyl mohou být užitečné sluneční brýle, které alespoň částečně zabraňují tomu, aby se alergeny dostaly do očí.

„Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout,“ radí lékař.

První příznaky mohou být nenápadné

Lidé se můžou stát alergiky v jakémkoliv věku a zpočátku je často ani nenapadne, že jejich potíže způsobuje alergie. Odkládání léčby však není namístě, protože může dojít ke zdravotním komplikacím.

„Příznaky oční alergie jsou různé a mnohdy velmi nenápadné. U lidí, kteří očního lékaře navštěvují pravidelně, je onemocnění často odhaleno ještě dříve, než se subjektivní příznaky podstatně projeví. Při přetrvávající výrazné, ale i mírné oční alergii by lidé měli bez zbytečného odkladu navštívit lékaře,“ varuje odborník.

Oční alergie jako překážka operace očí

Oční alergie může být navíc překážkou pro podstoupení laserové operace zraku. Tu v Česku každoročně absolvují desítky tisíc pacientů.

„Aktivní alergie může být důvodem, proč během předoperačního vyšetření musíme některé pacienty, kteří chtějí podstoupit laserové odstranění dioptrií, odmítnout a zákrok odložit. Jedním z důvodů, proč není vhodné zákrok provádět během období aktivní alergie, je to, že pacientovi dokonce mohou být naměřeny jiné dioptrie, než jaké reálně má,“ uvádí lékař Pavel Stodůlka.

Zdroj: vlasta.cz, gemini.cz, lasik.cz, nhs.uk, Mayo Clinic

Související články