Ledviny jsou důležitější, než by si kdokoli z nás uměl představit. Fungují jako párový orgán, který se nachází po stranách páteře, přibližně v oblasti bederní. Jsou propojeny s močovým měchýřem a močovou trubicí a společně tvoří vylučovací ústrojí.

Zdroj: Youtube

Nádory ledvin jsou časté

V posledních letech se neustále skloňuje slovo karcinom ledvin. Jedná se o nemoc, která bývá smrtelná, pokud se zavčas neřeší. Primárním úkolem ledvin je totiž zajištění rovnováhy vnitřního prostředí těla, což zahrnuje regulaci krevního tlaku a produkci červených krvinek. Kromě toho se ledviny podílejí na vylučování odpadních látek z organismu prostřednictvím moči. Objem produkované moči je ovlivněn několika faktory, mezi které patří množství přijatých tekutin, vnější teplotní podmínky a také fyzická aktivita jedince.

Moč se nejprve hromadí v ledvinových pánvičkách, odkud postupně proudí močovody do močového měchýře a následně je vyloučena z těla skrze močovou trubici. A právě ledviny se v posledních letech velmi často vystavují nádorovým onemocněním. „Jednoznačný důvod bohužel neznáme. Obecně lze ale říci, že rizikovými faktory jsou obezita, vysoký tlak nebo kouření, které jsou v Česku stále časté. Vysoký výskyt ale také můžeme přičítat dobré diagnostice a záchytu onemocnění díky husté síti ultrazvukových pracovišť,“ prozradil doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D., primář Kliniky komplexní onkologické péče.

Skrytý zabiják číslo jedna

Onemocnění ledvin navíc velmi často lidé poznají až na poslední chvíli. To však bývá v rámci komplexní léčby velký problém. I proto je důležité jej zachytit v rané fázi. „To se nám daří bezmála v 50 % případů. U nich můžeme nádor zpravidla operativně odstranit s ponecháním zdravé části ledviny. Zachováme tak její funkci, aniž bychom tím zvyšovali riziko návratu onemocnění,“ říká prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Jak uvádějí specialisté, pokud se nemoc zachytí včas, šance na úplné uzdravení je vysoká. „Pokud se nemoc podaří zachytit v raném stadiu, je riziko jejího návratu poměrně malé. V pokročilejších stadiích se ale pravděpodobnost opětovného nálezu v závislosti na formě nádoru pohybuje mezi 30–70 %. I z toho důvodu je důležité, aby se tito pacienti léčili v tzv. komplexních onkologických centrech (KOC), kde se jim věnují multidisciplinární týmy složené z odborníků více specializací a dostane se jim nejmodernější terapie,“ vysvětluje doc. Poprach, který dodal, že lidé se za své problémy stydí a bojí se je řešit.

Zdroj: vlasta.cz, zdravi.euro, patients.uroweb.org

Související články