Hana má jednu vynikající vlastnost. Řeší věci hned a příliš se nezaobírá tím, co by kdyby, a přesně to ji před rokem výrazně pomohlo v léčbě s agresivním typem rakoviny, kterému se říká triple negative. Právě tento typ, který postihuje zhruba 15 % ze zhruba 7 400 žen, jimž lékaři ročně diagnostikují rakovinu prsu.
Velká únava
„Ve chvíli, kdy jsem se tehdy prsu dotkla, jsem věděla, co to je. Nevím jak, ale prostě mi bylo jasné, že to bude nádor,“ vzpomíná Hana, která do té doby žádné příznaky nemoci nepociťovala. Později si ale uvědomila, že byla poslední tři měsíce velmi unavená a někdy odpadla už odpoledne. Jenže jí bylo 34 let, byla maminka čtyřletého dítěte, měla práci a kariéru, pečovala o domácnost. Únavě proto nepřikládala větší váhu.
Hned ráno však zavolala svému gynekologovi, který ji doporučil mamologickou poradnu. Za další čtyři dny šla na vyšetření. Lékařka ji prohlédla, zhodnotila, že nález v prsu je podezřelý, a poslala ji na ultrazvuk.
„Termín měli až za dva týdny. Tak dlouho jsem ale čekat nechtěla, šla jsem proto na soukromou kliniku a ultrazvuk si zaplatila. Zde mi potvrdili, že se jedná o nádor, který je potřeba podrobněji vyšetřit,“ vysvětluje Hana a popisuje následující kolečko: mamologická poradna, onkolog, mamograf a biopsie. Ta potvrdila zhoubný nádor, navíc tzv. triple negativní, který rychle roste a metastazuje. Od momentu, kdy našla bulku, po tuto diagnózu uplynuly dva měsíce. Za tu dobu se nádor zvětšil tak, že byl vidět pouhým okem.
Dvanáct cyklů chemoterapie
„Já však byla ráda, protože jsem zjistila, že je léčitelný, že mám naději,“ popisuje Hana, která si toho o své nemoci hodně přečetla a řadu věcí jí vysvětlil onkolog. „Hned jsem nastoupila na chemoterapii, věděla jsem, že v boji s mým typem nádoru hraji o každou minutu,“ vypráví s tím, že cyklů chemoterapie nakonec absolvovala dvanáct. Bylo to náročné období. Nezvracela, ale bolely ji klouby, vypadaly jí vlasy, brněly ruce i nohy.
Nádor se rychle zmenšoval. Při změně změně léků po čtvrté fázi chemoterapie ale začal znovu růst a lékaři rozhodli o předčasném ukončení druhé fáze léčby a doporučili operaci, jíž Hana podstoupila loni na podzim. Měli jí odstranit jen nádor, ale při terapii šla na genetické vyšetření, které ukázalo, že je nositelkou genu BRCA 1. Pravděpodobnost že by se nádor vrátil byla veliká a tak lékaři Haně doporučili odstranění obou prsů.
Vlasy nejsou ruka - dorostou
„Neváhala jsem ani minutu, stále si říkám – vlasy nejsou ruka – dorostou, prsa si mohu nechat zrekonstruovat, ale život je důležitější. Mám syna a manžela a chci tady pro ně být co nejdéle. Na ničem jiném nezáleží,“ vypráví žena, jejíž rodina jí je velkou oporou. Pomáhají všichni, manžel, maminka, tchyně, přátelé a sousedé. „Bez nich bych to takhle dobře nezvládla,“ věří Hana, která nyní zahájila preventivní biologickou léčbu snižující pravděpodobnost návratu nádoru a jíž bude užívat přibližně rok.
Ohrožené mladé ženy
„Nikdy by mě nenapadlo, že rakovinou onemocněním v takto mladém věku, proto radím nepodceňovat samovyšetření prsu a jakmile se nebude něco zdát v pořádku, tak honem k lékaři,“ dodává Hana a nemýlí se. Ženy s tímto typem nádoru – triple negativní - jsou v době diagnózy v průměru o deset let mladší než ty, které mají jiný typ karcinomu prsu. Až 20 % z nich je mladších 40 let.
„Triple negativní karcinom prsu postihuje často mladší ženy, v produktivním věku. Tento typ nádoru roste velmi rychle – zvětšuje se v řádu týdnů. Často se objevuje jako intervalový, protože může vzniknout a rychle vyrůst mezi pravidelnými preventivními prohlídkami. Není také nezvyklé, že ženy onemocní v těhotenství nebo v době kojení, kdy se prsa vlivem různých hormonálních změn mění, a nádor se v nich tak snadno ‚ztratí‘,“ vysvětluje onkoložka MUDr. Katarína Petráková, Ph.D., primářka Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu. S tím, že by v takto mladém věku mohly onemocnět rakovinou, ženy mnohdy vůbec nepočítají. „Nádor je agresivní, u 45 % žen metastazuje do tří let,“ upřesňuje specialistka.
Možnost imunoterapie
Jedinou současnou léčbou je chemoterapie, případně – pokud se nádor zachytí v časném stadiu – operace a radioterapie. Nově se pacientkám otevírá šance na účinnou pomoc v podobě imunoterapie. Studie prokázaly její účinnost právě u tohoto typu nádoru a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji schválila. Podle Aliance žen s rakovinou prsu by se měly české pacientky dočkat úhrady léčby ze stran zdravotních pojišťoven už od dubna letošního roku.
Kontrolujte se
Triple negativní nádor vzniká často u mladých žen s mutacemi genu BRCA1 a BRCA2. Zpozornět by také měly ty, u nichž se v rodině vyskytlo více nádorových onemocnění v mladším věku. Ženy by si měly zjistit, jaké riziko nádoru jim hrozí, pravidelně se samovyšetřovat a chodit častěji na preventivní prohlídky. Žít v neustálém strachu ale nijak nepomáhá. Je sice třeba svůj zdravotní stav hlídat, ale nepodléhat panice a silnému stresu, který zdraví rozhodně neprospívá. Zdroj: Aliance žen s rakovinou prsu
„Imunoterapie nabízí našim pacientkám výrazně účinnější léčbu, která je spojena s vyšším procentem dosažených kompletních remisí, tedy úplného vymizení nádoru. Současně se významně snižuje riziko návratu nemoci ve formě metastáz,“ říká Petráková a zdůrazňuje, že je třeba, aby se pacientky léčily v komplexních onkologických centrech (KOC), kde je k dispozici nejmodernější terapie. „Onemocnění se často týká žen ve plodném věku, které ještě nemají děti. Těm můžeme kromě léčby nabídnout i odebrání a zmrazení vajíček, které by léčba mohla poškodit. Tedy zachovat jejich plodnost,“ říká onkoložka.
To je případ i Hany. Po dokončení preventivní biologické léčby je možné, že se její rodina ještě rozroste. Před chemoterapií jí totiž lékaři vyvolali umělý přechod – hormonální ochranu vaječníků, aby zachovali vajíčka pro případné další těhotenství. Vaječníky tím uvedli do „klidového stavu“, kdy jsou méně citlivé na toxické působení chemoterapie.
Zdroj: vlasta.cz