Každý rok je v České republice diagnostikováno přibližně 2300 nových případů této nemoci, přičemž více než polovina pacientů jsou muži. Jaké jsou charakteristiky průběhu této nemoci a jaké léčebné možnosti jsou v současnosti k dispozici?

Když se objeví první příznaky, obvykle už bývá pozdě. Rakovina slinivky břišní je totiž jeden z nejvíce zrádných typů nádorů. Z toho důvodu se lékaři snaží nemoc odhalit co nejdříve a stále posunují vědu dopředu.

Zdroj: Youtube

V České republice byl již minulý rok zahájen program pro včasné odhalení této nemoci, který se zaměřuje na vyšetření lidí s vysokým rizikem vývoje rakoviny. V rámci tohoto projektu by se v budoucnosti mohlo zapojit až 30 specializovaných center po celé republice, přičemž lékaři očekávají, že každoročně budou moci prověřit i stovky pacientů.

Co je slinivka a kde se nachází?

Slinivka břišní, známá také jako pankreas, je žláza umístěná v břišní dutině mezi žaludkem a páteří. Tento orgán se nachází v těsné blízkosti jater, střev, hlavních tepen a břišních žil. Co se týče velikosti, má pankreas délku přibližně 15 cm a tvarově je podobný listu.

Slinivka břišní má nezastupitelnou úlohu v procesu trávení a v metabolických procesech organismu. Vyrábí pankreatické šťávy obsahující enzymy, které jsou nezbytné pro rozklad potravy ve střevech.

Také produkuje vitální hormony, jež se uvolňují do krevního oběhu a pomáhají tělu zpracovávat a skladovat energii získanou z potravy. A o jakých hormonech je řeč?

Jde především o inzulin. Inzulin je nejvýznamnějším hormonem, který slinivka břišní produkuje. Jeho hlavní funkcí je regulace hladiny cukru v krvi, což zajišťuje, že glukóza je efektivně přepravována z krevního oběhu do buněk těla. A to je klíčové pro správnou funkci organismu.

Léčba rakoviny slinivky je nejistá

Rakovina slinivky je třetí nejčastější příčinou úmrtí ze všech nádorových onemocnění. V České republice je každý rok diagnostikována u přibližně 2400 lidí, z nichž téměř 2200 tuto nemoc nepřežije, uvádí tato vědecká studie.

Odborníci navíc upozorňují na neustálý nárůst počtu případů, s odhadem, že do roku 2050 dojde k jejich zdvojnásobení. V počátečních fázích se tato nemoc často neprojevuje žádnými symptomy, což vede k tomu, že je většinou odhalena až v pokročilém stadiu.

„V této fázi již prognóza léčby pacienta není příznivá, průměrné přežití se pohybuje kolem 8 měsíců. Proto je naprosto klíčové nádory pankreatu odhalit v rané fázi, kdy je ještě možné jejich chirurgické odstranění a další onkologická léčba, čímž se šance na pětileté přežití zvedá na 12 %,“ říká prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D., přednosta II. interní kliniky – gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

Jak poznat možné příznaky této nemoci?

  • Bolest v oblasti nadbřišku, která se často šíří do zad.
  • Nejasné bolesti zad.
  • Ztráta chuti k jídlu vedoucí k neobvyklému úbytku hmotnosti.
  • Pocity na zvracení.
  • Příznaky žloutenky, která není způsobena infekcí.
  • Změny ve vzhledu a konzistenci stolice, například bledá, jílovitá nebo průjmovitá stolice.
  • Opakované záněty žil bez zřejmého důvodu.
  • Náhlý výskyt cukrovky typu 2.
  • Možné předcházející symptomy zahrnují také projevy depresivního syndromu.

Někdy pomůže operace

U pouhých 20 % pacientů je možné provést chirurgický zákrok, což vyžaduje, aby byl nádor odhalen včas a zůstal relativně malý. Operace patří mezi velmi složité zákroky a její proveditelnost závisí i na lokalizaci nádoru. Odstraněna může být pouze postižená část slinivky nebo celý orgán, uvádí tato vědecká studie.

Pokud se nádor nepodaří zcela odstranit a v těle zůstanou mikroskopické nádorové buňky, existuje vysoké riziko návratu onemocnění. Kromě chirurgického zákroku se často přistupuje také k radioterapii a chemoterapii.

Přestože je nádor vůči těmto léčebným metodám poměrně odolný, mohou přispět k prodloužení života pacienta.

„Odstranitelné nádory se však diagnostikují pouze v 10–15 % případů. Primárně tyto pacienty operujeme, pouze pokud jsou v celkově dobrém stavu, tedy bez výrazného úbytku na váze, a pokud se hladina nádorových markerů nepohybuje ve vysokých hodnotách, což varuje před možnými mikrometastázami, které nelze odhalit na zobrazovacích metodách. Nádory slinivky s metastázami jsou léčeny systémovou chemoterapií. Bohužel takových pacientů je velká většina, okolo 50–60 %. U zbývajících zhruba 25 % případů jsou nádory lokálně pokročilé, ale bez metastáz,“ říká prof. MUDr. Zdeněk Kala.

Zdroj: vlasta.cz, aazdravi.czcancerresearchuk.orgexpress.co.ukeuc.czesmo.org, vědeckástudie

Související články