Že rostliny a byliny mají za správného použití léčivé účinky, věděly už generace našich předků. Znaly místa, kde daná léčivka roste, věděly, jestli z ní připravit čaj na pití, tinkturu na polykání, odvar na přikládání, nebo krém na pomazání. A jejich pozornosti neunikl ani hadí kořen.

Tehdy ho ale lidé neznali pouze pod tímto pojmenováním, v každé oblasti mu říkali trochu jinak. A tak je „v oběhu“ až patnáct názvů: beraní ocas, bistorta, červené koření, hadina, hadovec, hadovka, kartáčky, pužička, rdesen, rdesno, svalník červený, turant, vrbičná košile, vrbka nebo úžovník.

VIDEO: Podívejte se na louku plnou rdesna hadího kořene.

Zdroj: Youtube

Jak se jmenuje oficiálně

Oficiálně se tato rostlina jmenuje rdesno hadí kořen. Název jde rozdělit na dvě části. Ta první, „rdesno“, má původ v čeledi této rostliny, která se jmenuje rdesnovité. Druhá část názvu, „hadí kořen“, je vlastně rodem této rostliny. Ale při pohledu na ni vám bude hned jasné, odkud se název vzal.

Jméno získala rostlina podle svého oddenku. Ten je totiž zvláštně kroucený, ve většině případů lze říci dvakrát hadovitě. Tvarem tak připomíná hada stočeného do klubíčka.

Zajímavostí jistě je, že vzhledem k této podobnosti předkové věřili, že oddenek dokáže uchránit před hadím uštknutím. A když už jsme v minulosti, ve středověku se hadí kořen používal při morové nákaze.

Kde najít hadí kořen

Rod hadí kořen zahrnuje přibližně padesát druhů a je rozšířen zejména v mírném pásu severní polokoule, kde roste na vlhkých horských loukách, březích vodních toků a na lesních mýtinách.

V českých luzích a hájích je rod hadí kořen zastoupen jediným druhem, přirozeně se zde vyskytuje pouze hadí kořen větší.

Jak vypadá a co obsahuje

To je vytrvalá, asi metr vysoká bylina se třemi až šesti střídavými listy a klasovitým květenstvím bledě růžových květů. Její oddenek má poměrně rozsáhlý kořenový systémem a ten je zejména předmětem našeho zájmu, tedy sběru.

Obsahuje především třísloviny, které mu propůjčují výraznou trpkou, až svíravou chuť. Dále v něm najdeme škrob, bílkoviny, glukózu, bistortovou červeň, fenolické sloučeniny (emodin), šťavel vápenatý a vitamin C.

Možnosti zpracování

Veskrze jde říci, že u hadího kořene máme tři možnosti zpracování. Na zevní použití na rány se připravuje odvar, kdy 6 gramů kořene a 500 ml vody vaříme 10 minut a poté 15 minut louhujeme.

Na tinkturu potřebujeme 150 gramů plodu a 40% alkohol, macerovat nechte minimálně měsíc v teple a temnu. K užívání jsou 2 ml 2x denně. Při správném skladování má tinktura použitelnost po celý rok.

Nálev se skládá ze 2 gramů natě a 200 ml vody. Nechá se 15 minut odstát. Slijte a užívejte 3x denně.

Účinky rostliny

Hadí kořen ve výše popsaných formách dokáže pomáhat s až patnácti zdravotními obtížemi.

  • Crohnova choroba – chronický zánět tlustého střeva
  • průjem (působí jako náhrada Endiaronu)
  • hnisající a zhnisané kožní rány a vředy
  • leukemie (doplňková léčba)
  • chudokrevnost, anémie
  • volné zuby v čelisti ve stáří, prevence vypadávání zubů ve stáří
  • záněty dásní, gingivitida
  • zánět hltanu
  • zánět mandlí (včetně tonzilolytů, tj. čepů na mandlích)
  • vnitřní krvácení (trávicí trakt, hemoroidy, silná menstruace)
  • zánět žil
  • různé fisury (např. trhliny řitního otvoru)
  • mokvavé vyrážky
  • popáleniny
  • prevence otrav

Hadí kořen lze užívat dlouhodobě, přičemž při běžných dávkách je zcela neškodný. Jen u citlivějších osob může kvůli vysokému obsahu tříslovin způsobit nevolnost či zvracení. Tato bylinka tak představuje cenný prostředek přírodní medicíny, který má své místo nejen v historii, ale i v současné fytoterapii.

Zdroj: vlasta.cz, wikipedia.org, encyklopedie.biooo.cz, bylinkyprovsechny.cz, bylik.cz, zahradnictvi-flos.cz, dotyk.cz