Řebříček je vhodné vysazovat do smíšených trvalkových záhonů. Budete tak mít jistotu, že na vaší zahradě bude opravdu živo. Přitahuje totiž motýly, včelky i čmeláky.

Květy, které vypadají nad záhonem jako obláčky, mají nejčastěji růžovou, žlutou nebo bílou barvu. Ale barevná paleta je skutečně široká. Co se výšky týče, ta dosahuje od čtyřiceti až do osmdesáti centimetrů.

Velmi oblíbený je řebříček obecný, který je také léčivou rostlinou. Jeho latinský název zní Achillea millefolium a odkazuje tak zřejmě na Achillea, postavu z řecké mytologie. Traduje se totiž, že zranění svých spolubojovníků léčil právě za pomoci řebříčku.

VIDEO: Více o léčivých účincích řebříčku. Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Řebříček má rád slunce a nesnáší přemokření

Řebříček je vhodné vysazovat na slunná místa, do vlhké a dobře propustné půdy. Přežije ale i na písčitých a štěrkovitých stanovištích. Na vláhu není náročný, ale pokud zrovna kvete a je dlouho sucho, je dobré mu mírnou zálivkou přilepšit.

Pozor ale na přemokření. To nesnáší. Semínka řebříčku je ideální sázet v průběhu dubna a května. Kvete potom od června a po sestřižení znovu i v pozdním létě.

Celkem snadno a rychle se rozrůstá a nemělo by mu dělat problém ani přezimování. Skvěle bude na záhonu vypadat například ve společnosti šalvěje, oměje nebo stračky.

Pomůže s hormony, zažíváním i stresem

Kromě okrasné funkce má tahle rostlinka řadu léčivých vlastností. Obsahuje silice, třísloviny a rostlinné steroly a je ceněná pro své protizánětlivé a regenerační účinky.

Již od do starověkého Řecka se řebříček ve formě obkladů a mastí používal k hojení ran. Účinný je i v případě zažívacích problémů, jako je bolest žaludku, průjem, nadýmání nebo zácpa. Souvisí to zejména s obsahem rostlinných flavonoidů, jak potvrzuje tato studie.

Hovoří se i o jeho vlivu na snížení produkce stresového hormonu, takže má potenciál zmírňovat příznaky deprese a úzkosti.

Mnozí nedají dopustit na řebříčkový čaj v případě migrén. Vliv řebříčku spolu s rostlinou, které se říká kadidlovník, zkoumala tato studie.

To ale není zdaleka vše, co řebříček umí. Podobně jako kontryhel má řebříček také pozitivní vliv na hormonální zdraví ženského těla. Hodí se zejména při problémech s nepravidelností menstruačního cyklu nebo v období menopauzy. Na tyto souvislosti se zaměřila například tato studie.

Čaj na migrény nebo mast na hojení ran

Řebříček můžete používat ve formě čaje. Stačí posbírat květy a listy a buď je použít čerstvé, nebo je nasušit. Následně stačí zalít horkou vodou a nechat asi deset minut louhovat.

Připravit si můžete ale i mast ze sádla a rozsekaných řebříčkových květů. Masti blahodárně působí na rozpraskané paty, ruce, lze je také s úspěchem zevně použít na opruzeniny či hemoroidy.

Zdroj: vlasta.cz, ireceptar.cz, healthline.com, zahradnictvi-flos.cz, nkz.cz, bylinkyprovsechny.cz

Související články